Blog stylowej kobiety

Kreuj swój styl. Inspiracje w zakresie mody, zdrowia, przyjemności.

Minimalizm i lustro

0

Mądry Sokratesa powiedział kiedyś: Uwielbiam odkrywać, bez jak wielu rzeczy jestem doskonale szczęśliwy. A jak jest z Wami? Bez czego nie wyobrażacie sobie życia? Podobno wyjście z domu bez smartfona dla 30 -latka jest jak wyjście bez ręki, dla 20 – latka jak wyjście bez głowy, zaś dla gimnazjalisty jak wyjście bez siebie. Człowiek, który nie ma konta na fejsbuku jest jakby odpięty od swojego towarzystwa i szerszego środowiska. Trochę tak, jakby nie istniał, pisze Prof. Tomasz Szlendak. Oczywiście, trzeba się z tym stwierdzeniem zgodzić, a nawet dostrzec nutę prawdy w tym, że coraz bliżej nam do maszyn. Prof. Eben Moglen wysnuwa odważny wniosek, że maszyny uczą nas jak być maszynami. Przesiadując takie ilości czasu przed komputerem i innymi narzędziami elektronicznymi chyba się wreszcie w nie zamienimy, bo przecież z kim przystajesz takim się stajesz. Patrząc na nastolatków na ulicy czy ludzi w tramwaju widzimy, że nie tworzą oni już relacji, tylko tworzą esemesy i samotne słuchowiska muzy z telefonu. A przecież to w oczach innych widzimy siebie prawdziwych, mówi o tym zasada lustra. Jak nie przesadzić z tym wszystkim i być sobą w epoce e-maili, smartfonów, rozhuśtanych emocji i strachu przed porażką? Obserwując portale społecznościowe dochodzę do wniosku, że podejście do kreowania wizerunku w sieci poczęło się delikatnie zmieniać. Czy nie uważacie, że użytkownicy portali się jakby przejedli i opatrzyli serwowanymi tam treściami? Coraz trudniej przecież ich do czegoś zachęcić, zainteresować. Myślę, że nadciąga koniec przysłowiowego „boom” na prześciganie się w treściach i oblepianie swoją osobą przysłowiowego fejska. Coraz mniej rzeczy zaskakuje, coraz więcej irytuje. Zaczyna brakować spokoju, ładu i spójności.

290813 BT_WeFlyPrague_728x90 Image Banner 728 x 90
Jak w każdej nowości najpierw jest szał i oswajanie się z tematem, potem nastaje przyzwyczajenie i poszukiwanie harmonii. Wizjonerzy zauważają, że nadciąga minimalizm, który swą prostą, nienachalną formą wyrazu ma przyciągnąć znudzonych, opatrzonych masą natręctw użytkowników świata online. Minimal life style ma stać się odpowiedzią na permanentne przebywanie w trybie online. Na straży tego nurtu oraz natury człowieka i wpływu nowych technologii staje Linda Stone – konsultantka i badaczka relacji ludzi i nowych technologii, która zaczyna przystępnie tłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi.  W artykule „Spróbujmy się wyłączyć” opisuje umęczone umysły ludzi pozostających permanentnie w trybie online. Bycie online według pani naukowiec, to bycie podłączonym do Internetu wszędzie: w telefonie, na komputerze, na tablecie, w łóżku, ubikacji i podczas spotkania z rodziną. To również wykazywanie stałej potrzeby na bycie zorientowanym w sieci i utrzymywaniu kontaktów na chociażby facebook’u. Według amerykańskiej badaczki, taki stan to nic innego jak bycie w nieustannej gotowości do działania, określany terminem fight-or-flight – walki/ucieczki i ma ono skutki fizyczne podobne do tych powodowanych przez chroniczny stres. Dolegliwościom tym towarzyszy wyczerpanie psychiczne oraz wrażenie przytłoczenia i niespełnienia. Życie w rytmie „24/7 online” pustoszy nas duchowo i uzależnia. Paradoksalnie im bardziej jesteśmy online, tym bardziej się od innych oddalamy. Przede wszystkim jednak oddalamy się od samych siebie.

Ja w sieci

Każdy z nas wykazuje inny styl komunikacji na portalach społecznościowych oraz inną preferencje w byciu online. Niektórzy są aktywni bardziej, inni mniej. Jedni publikują prywatne treści i fotografie, inni wykorzystują facebook do celów stricte zawodowych. Wszystko zależy od użytkowika i jego potrzeb. Niemniej ciekawym studium przypadku jak dla mnie jest intensywność „wrzucania” treści. Według dewizy, „grunt to nie przesadzić” z przykrością stwierdzam, że niektórzy użytkownicy wprost o tym zapominają lub może nie zauważają kierunku w jakim podąża cała machina bycia online. Jak łatwo zapędzić się w kozi róg narcyzmu, samolubstwa, ważniactwa i samozachwytu? A no, łatwo. Udokumentować i pokazać w sieci można już wszystko: co się jadło, gdzie i z kim się było, a także jak się dzisiaj ubrało do pracy. W zawodowym kontekście można wbijać nawet w prywatne rozmowy swojego funpaga lub event. Sorry, ale to niekulturalne. Ciekawym przykładem są też selfie, czyli fotki pstrykane samemu sobie, które zazwyczaj zbierają najwięcej lajków. Dlaczego? Przyglądając się najróżniejszej siatce zdjęć, w pierwszej kolejności dostrzeżemy zdjęcia typu selfie. Jesteśmy tak zaprogramowani, żeby reagować na twarz, nasz mózg szybciej przetwarza informacje wizualne. No dobra, ale te wszystkie twarze są nieruchome. My się w nich nie odbijamy, one nie reagują na nas. Tkwimy więc w samotności, każdy przy swoim ekranie.

Up to 30 off - 728 x 90

Minimalizm we mnie i na mnie

Minimalizm to słowo bardzo pojemne, obejmujące sztukę, architekturę, modę (której przykłady podam poniżej) oraz filozofię życia. Coraz częściej słyszymy o zagubieniu w chaosie. Coraz więcej nas uzależnionych od sieci, żądnych informacji i bycia online. Każdy z nas chce być lubiany, popularny i akceptowany przez resztę świata. Nie dajmy się jednak zwariować! Pamiętajmy, że to relacje w realu dają nam prawdziwą pełnię i uczą człowieczeństwa. Dzieje się tak za sprawą wspomnianego wyżej efektu lustra ( w razie potrzeby wygooglować). My tu gadu, gadu, a trzeba się w coś wystroić do tych relacji w realu. Skoro o lustrze, to czas na M jak minimalizm w modzie. Minimalizm kojarzy mi się ze spokojem, harmonią i skromnością. Minimalistyczne stylizacje pobudzają wyobraźnię i są oszczędne w formie i kolorystyce. Idealna stylizacja dla osób żyjących w wielkich miastach, do których dociera masa informacji, obrazów i dźwięków, które obciążają. Dla duchowego spokoju minimal w stroju będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli zakładasz bluzkę w jednolitym kolorze, dopasuj do niej spódnicę również w jednolitym kolorze. Nie obwieszaj się biżuterią ani dodatkami. Zostaw tylko te dwie barwy na sobie, resztę uzupełni Twoja natura. Kluczem estetyki minimalizu jest jego oszczędność. To, tak jak w przytoczonym wyżej fragmencie o natarczywym wrzucaniu treści i zdjęć, nie narzucaj na siebie zbyt wiele.

M3221B041-J11@12

NA521B031-A11@11

MA321B03B-B11@13

SQ821B007-A11@13

P1421E01X-A11@8

RK021B00C-Q11@11

S0821B00B-Q11@9Douglas new banners Image Banner 750 x 300

So, what do you think ?