Blog stylowej kobiety

Kreuj swój styl. Inspiracje w zakresie mody, zdrowia, przyjemności.

Zdrowy styl życia

0

Zdrowy styl życia jak sama nazwa wskazuje ma być dla nas dobry i służyć naszemu zdrowiu. Młodość przemija z każdym jednym obrotem Ziemi i nikt jeszcze nic mądrego nie wymyślił na przeciwstawienie się ulotności czasu. Jak zatrzymać wigor i zdrowy młodzieńczy wygląd w momencie, gdy macki konsumpcjonizmu oplotły nas już wystarczająco silnie?  Może właśnie kluczem jest nabranie świadomości o tym, co niedobre dla zdrowia i wprowadzenie dobrych nawyków.
Nasze nastawienie do życia zaczęło zmieniać się w rytmie obecnych czasów, które cechuje bardzo szybkie tempo. Każdy stale gdzieś się spieszy, liczy się to co masz, a nie kim jesteś. Materialne sprawy przysłaniają nam prawdziwą naturę człowieka.  Dobór naszych życiowych ścieżek często determinowany jest zyskiem, a nie spokojem ducha, czy zwyczajnym zdrowym trybem życia. Na to najczęściej nie ma czasu. Nie ma czasu na spacer, gotowanie, na drobne ćwiczenia, czy zgłębianie duchowych potrzeb. Odmawiamy sobie chwili na prawdziwy, głęboki relaks. Stawiamy na krótkotrwałe przyjemności, które przemijają równie szybko jak doczesny materializm, który pozyskujemy w okropnie szybkim tempie. Chcemy szybko i efektywnie się zrelaksować. Jednak wybaczcie, ale spokoju ducha nie osiągniemy na szybko. Do tego potrzeba odpowiedniego wzmocnienia, jakim jest  zdrowy styl życia.


20032012 750_100_1 Image Banner 750 x 100

Odżywianie

Każdy lubi co innego, ale generalnie chodzi o to, aby się nie przejadać i niezdrowe przekąski zjadać raz na jakiś czas. Oszczędnie podchodzić do alkoholu i najlepiej zrezygnować z papierosów. Lepiej gotować niż smażyć i zrezygnować z soli i cukru. Istotna jest regularność posiłków oraz ich wartość odżywcza. Nie zawsze to, co ma dużo kalorii dostarczy nam odpowiednich składników mikro i makro. To jak istotne jest staranne łączenie składników naszego jedzenie mówi Zasada Odżywiania według 5 Przemian. Zasada ta pochodzi z tradycji chińskiej, która odżywianie uplasowała na jednym z członów medycyny naturalnej. No wreszcie jesteś tym, co jesz. Im więcej witamin i dobrych składników w Tobie, tym jesteś zdrowszy, ładniejszy i młodszy. Proste. Słynny antropolog Claude Levi Strauss badając podejście do kulinariów w różnych kulturach stwierdził, że pożywienie stało się istotnym elementem i czynnikiem życia społecznego. „To zadziwiające, ze  atawistyczna potrzeba jedzenia, została przez człowieka podniesiona do rangi kunsztu – kulinariów, apetyt przestał należeć do porządku naturalnego, a powoli stawał się emanacją pragnienia, przyjemności podniebienia, a jedzenie zaczęto utożsamiać ze sferą kultury.” A zatem to co jesz i jak jedzenie podajesz mówi o Twojej kulturze, tym co jest Tobie najbliższe i wartościach jakie wyznajesz.

Baner

Higiena psychiczna i stan umysłu

Higiena psychiczna jest wtedy, gdy mamy spokojną głowę. Śpimy jak susły, nie rozmyślamy i się nie stresujemy. Jednym ze sposób na higienę psychiczną jest uznanie, że przeszłość jest już za nami i nie mamy na nią wpływu. Przeminęła i nie ma sensu nad nią rozmyślać. Drugi sposób, to unikanie pisania czarnych scenariuszy, czyli tworzeniu wyimaginowanych projekcji.  Nie nastawiajmy się na coś źle, po prostu przyjmijmy, że i tak będzie jak ma być. Higiena psychiczna jest wtedy, gdy nie działamy swoimi myślami na własną niekorzyść. Dbanie o swój stan umysłu to moim zdaniem najpiękniejszy rodzaj troski. Trzeba dać sobie czas, aby osiągnąć wewnętrzny spokój. Mój sposób jest taki, że robię sobie klimat, przygaszam światła, włączam muzykę i kontempluję piękno na stronce ze sztuką. Filozof Anthony Shaftesbury mówił, że podczas doświadczenia estetycznego, jakim jest kontemplacja piękna budzi się w człowieku poczucie harmonii. To tak jakbyśmy się z tym pięknem jednoczyli. Niektórzy lubią pójść do lasu, inni nad morze, a jeszcze inni medytują. Podobno dzięki medytacjom następuje wyciszenie wszystkich trosk i negatywnych emocji, na rzecz jasności umysłu. Jak stwierdzono naukowo taki stan służy naszej kreatywności.

Kondycja fizyczna

Podobno jak ma się psa, to ma się jednocześnie naturalnego motywatora do wychodzenia z domu. Co służy naszej kondycji fizycznej, jeśli tylko dodamy do tych spacerów trucht lub może i bieg. Dlatego warto mieć kota i psa. Kocie mruczenie posłuży nam przy kontemplacji i kojeniu starganych nerwów, zaś z psem będziemy wychodzić na spacerki. Przed praca, po pracy i wieczorem. Czysta przyjemność szczególnie zimą. Tym bardziej, że zimą jest szczególnie smutno psiakom w schroniskach. Spójrzmy jak cichutko siedzą one tam w swoich klatkach. Podejrzewam, że jedyne o czym marzą te zwierzęta, to o miłych spacerkach z nowym właścicielem. Jeśli wiec planujesz zadbać o kondycję fizyczną zimą, pomyśl o psie ze schroniska.

Baner

So, what do you think ?