Choć w święta Bożego Narodzenia wielu z nas preferuje tradycyjne potrawy, nie jest to jedyny sposób na przygotowanie kolacji oraz innych posiłków. Jeżeli chcemy ograniczyć spożycie mięsa – szczególnie w pierwszy i drugi dzień świąt – możemy zamiast niego zdecydować się na potrawy z dodatkiem krewetek. Są one zdrowsze i nie tak ciężkostrawne, co również pozwoli nam na uniknięcie uczucia ciężkości po obfitym posiłku. Dlaczego zdrowe odżywianie, także na wyjątkowe okazje, ma tak duże znaczenie? W jaki sposób przygotowywać potrawy na stół wigilijny? Dlaczego powinniśmy dobrze zaplanować nasze zakupy oraz sam proces gotowania? Jak wykorzystać krewetki w daniach świątecznych?
1. Dlaczego warto próbować nowych przepisów?
2. Tradycyjne przepisy świąteczne – które warto wybrać?
3. Czy krewetki smażone to dobry wybór na świąteczny stół?
4. Przepis na krewetki z natką pietruszki na święta – do jakich potraf można je dodać?
5. Na co zwrócić uwagę przy okazji gotowania w domu?
Dlaczego warto próbować nowych przepisów?
Nie da się ukryć, że gotowanie nie jest jedynie naszym codziennym obowiązkiem, ale także przyjemnością oraz przygodą, w czasie trwania której możemy odkryć wiele nowych, ciekawych smaków. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto poszerzać swoje kulinarne horyzonty. Zdrowy tryb życia, który pozwala nam czuć się lepiej na co dzień, wymaga od nas również zróżnicowanej diety opartej o świeże produkty. Z tego powodu książki kucharskie i przepisy online są naszymi przyjaciółmi i warto odkrywać oraz testować zawartą w nich wiedzę przy każdej możliwej okazji. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na stronie: https://www.netto.pl/przepisy/.
Tradycyjne przepisy świąteczne – które warto wybrać?
Nie da się ukryć, że święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się raczej z zestawem tradycyjnych potraw: daniami z ryb, pierogami, czerwonym barszczem zdobnym w natkę pietruszki i uszkami. Także słodka część posiłku to zwykle kutia, pierniczki czy też cukierki, które wcześniej powiesiliśmy jako ozdoby na drzewku choinkowym. W przypadku tradycyjnych potraw zawsze najlepszym źródłem przepisów są nasi rodzice oraz inni bliscy, od których możemy dowiedzieć się wielu ciekawych niuansów, których nie znajdziemy w książkach kucharskich. Jeżeli lubimy eksperymentować zawsze warto też próbować tworzyć nowe rzeczy. Przykładowo, wybierając przepis na pierniczki świąteczne możemy zdecydować się na bardziej niestandardową wersję lub też unikatowe dekoracje.
Czy krewetki smażone to dobry wybór na świąteczny stół?
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy jeść tradycyjnych świątecznych potraw, możemy zamienić niektóre ich składowe na owoce morza. Są one zdrowszą alternatywą dla mięsa, co ma znaczenie w przypadku osób borykających się z wysokim cholesterolem czy też chorobami układu krążenia. Krewetki koktajlowe czy krewetki mrożone możemy też wykorzystać po prostu dlatego, aby urozmaicić i uczynić nasze świąteczne dania nieco innymi, niż zwykle. Krewetki z makaronem i papryczką chili świetnie sprawdzą się między innymi jako baza do lekkostrawnej, oryginalnej w smaku sałatki, która może zastąpić śledzia w oleju, śmietanie lub inne dużo bardziej kaloryczne danie.
Przepis na krewetki z natką pietruszki na święta – do jakich potraf można je dodać?
Surowe krewetki możemy przygotować na wiele sposobów, chociaż nie da się ukryć że najpowszechniejszym i najszybszym jest ich podsmażenie. Przed rozpoczęciem przygotowywania potrawy musimy je również przygotować, jeżeli nie są już od razu gotowe do wykorzystania. Dobry przepis na krewetki powinien przeprowadzić nas krok po kroku przez proces obróbki cieplnej, ponieważ delikatne mięso krewetek bardzo łatwo przysmażyć zbyt mocno. Prawidłowo przygotowane powinny wciąż pozostać miękkie i delikatne – jeżeli musimy żuć krewetki zauważalnie dłużej oznacza to, że zbyt długo trzymaliśmy je na patelni. Chociaż w wielu daniach wystarczy doprawić te owoce morza jedynie solą i pieprzem, dodatek natki pietruszki i innych ziół oraz przypraw pozwoli nam na uwydatnienie ich smaku.
Na co zwrócić uwagę przy okazji gotowania w domu?
Jeżeli zabieramy się za gotowanie świątecznych potraw, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, ile osób będzie na naszej kolacji. Pomoże to w oszacowaniu, jak wiele potraw i w jak dużej ilości powinniśmy przygotować, aby każdy skończył posiłek syty, lecz aby nie musieć się martwić o wyrzucanie żywności już po świętach. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie sobie przepisów, z których planujemy skorzystać – na ich podstawie możemy zrobić zakupy, co z jednej strony ograniczy nasze wydatki, a z drugiej również pozwoli uniknąć marnowania żywności.
Chociaż tradycyjny stół świąteczny powinien mieć dwanaście potraw, dobrą praktyką jest mierzenie naszych sił na zamiary. Jeżeli obchodzimy święta w niewielkim gronie, nie będziemy w stanie zjeść tak dużo różnych produktów. W takiej sytuacji lepiej jest przygotować mniej dań i móc się nimi raczyć powoli, niż później martwić się o miejsce w lodówce i wyrzucanie resztek.