Medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie. Zapotrzebowanie na usługi chirurgów plastycznych nie wyczerpuje się, stały się one wręcz nowym standardem.
Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna
Dzisiaj już nikogo nie dziwi fakt, że ktoś postanawia udać się do chirurga plastycznego, aby dokonać wizualnej korekty jakiegoś elementu swojego ciała. Jednak trzeba pamiętać, że nie wolno utożsamiać chirurgii plastycznej wyłącznie z medycyną estetyczną. Chirurgia plastyczna zajmuje się przede wszystkim leczeniem różnego rodzaju uszkodzeń ciała – na przykład powstałymi w wyniku oparzeń czy urazów mechanicznych (między innymi to domena wchodzącej w skład chirurgii plastycznej operacyjnej rekonstrukcji dłoni). Chirurdzy plastyczni podejmują się także niwelowania wad wrodzonych jak chociażby rozszczepienie wargi.
Jak widać, jest to szeroki zakres i nie dotyczy wyłącznie działań wykonywanych w celu poprawy wizualnej urody pacjenta lub pacjentki. Współczesna chirurgia plastyczna pozostaje w bliskim kontakcie z takimi dziedzinami medycyny jak neurochirurgia, ortopedia, okulistyka czy traumatologia.
Chirurgia plastyczna w XXI wieku
Medycyna estetyczna jest bardzo modną w sferze mediów gałęzią chirurgii plastycznej. Postać chirurga plastycznego stała się częścią wielu narracji filmowych oraz serialowych. Wiąże się to również z tym, że usługi medycyny estetycznej, która wchodzi w skład chirurgii plastycznej, stały się na tyle popularne, że weszły do bardzo powszechnego użycia. Duże zapotrzebowanie napędziło rozwój metod oraz technik chirurgii plastycznej, które są używane do estetycznej poprawy ludzkiego ciała. Dzisiaj wiele zabiegów można przeprowadzić przy minimalnej ingerencji w organizm pacjenta, a przede wszystkim nie pozostawiając widocznych śladów w postaci blizn.
Co trzeba wiedzieć na temat wizyty u chirurga plastycznego?
W przypadku wszelkich urazów do chirurga plastycznego dostaniemy się na podstawie skierowania otrzymanego od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Będzie to wizyta bezpłatna, którą pokryje nasze ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej dokonywane na podstawie subiektywnego dyskomfortu związanego z wizualnymi aspektami ciała, to tutaj w grę wchodzi konsultacja prywatna, za którą będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Trzeba się liczyć także z tym, że nie każdy chirurg plastyczny podejmie się przeprowadzenia pożądanej przez nas modyfikacji.