Instalacje elektryczne, wodne czy kanalizacyjne służą nam dobrze wtedy, kiedy są w pełni sprawne. W innym przypadku mogą przyprawić o duży ból głowy, a w przypadku prądu elektrycznego mogą dodatkowo być niebezpieczne. Dlatego wszelkie usterki powinny być naprawiane najszybciej, jak to jest tylko możliwe. Nie zawsze jednak miejsce wystąpienia problemu widać gołym okiem. Czasami dojdzie do przerwania kabli w ścianach, w podłodze bądź w ziemi. W tych samych miejscach mogą ulec uszkodzeniu rury. Sprawdzamy jakiego sprzętu używają fachowcy do wykrywania tego typu usterek.
Przerwany przewód w niedostępnym miejscu
Gdy w części naszego domu lub mieszkania nagle zaniknie energia elektryczna, a bezpieczniki są sprawne, będzie to oznaczać uszkodzenie przewodu. Jeżeli nie stało się to w łatwo dostępnym miejscu, takim jak puszka łączeniowa bądź kostka za jednym gniazdek, mamy spory problem. W takiej sytuacji sprawdzi się detektor przewodów, rur i uszkodzeń kabli, który pozwala na bezprzewodowe wykrywanie trasy przebiegu tychże w ścianach, stropach i podłogach. Każdy dobry technik posiada taki detektor w swojej walizce narzędziowej, możliwe jest również jego wypożyczenie. Znajdując miejsce uszkodzenia kabla w ten sposób, unikamy kucia ścian na długich odcinkach, gdzie przewody mogą dodatkowo przechodzić pod glazurą lub terakotą. Wystarczy wykonanie otworu w miejscu, gdzie została wykryta przerwa w przepływie prądu, a następnie dokonanie naprawy kabla tamże.
Naprawa wycieku z pękniętej rury
Inną zmorą właścicieli domów i mieszkań są pękające w ścianach rury. Wylewająca się woda może pokazywać się w miejscu oddalonym od źródła przecieku, co zmusza do rozkuwania ogromnej powierzchni ścian. Mając pod ręką czujnik przewodów, rur i uszkodzeń kabli możemy łatwo poradzić sobie i z taką usterką. Urządzenie jest bardzo mocne, pozwala na szukanie rur nawet do 2 metrów pod powierzchnią gruntu, nie wspominając o ścianach, podłogach i stropach, które są wielokrotnie cieńsze. Do czujnika dołączony jest nadajnik, który należy przyłączyć do rury lub przewodu w dostępnym miejscu. Następnie docelowym urządzeniem można bezbłędnie wyśledzić przebieg tychże. Czasami może się jednak zdarzyć, że i taka metoda nie będzie wystarczająco skuteczna. Jest tak na przykład przy wyciekach z ogrzewania podłogowego, które rzadko wykonuje się z rur metalowych, które przewodzą prąd. W tym przypadku pomocna będzie kamera termowizyjna. Urządzenie to wykorzystuje fakt, iż każda powierzchnia rozgrzana do określonej temperatury emituje promieniowanie w różnych zakresach. Ciepłota prezentowana jest na obrazie wideo, niemal identycznym do tego jaki rejestrują zwykłe kamery. Miejsce przecieku gorącej cieczy będzie od razu doskonale widoczne, jako charakterystyczna plamka ciepła na powierzchni podłogi.