Idealne obuwie damskie na okres jesienno-zimowy to przede wszystkim kozaki. Pasują na wiele okazji i do stylizacji różnego typu. Musisz mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę kozaków, szczególnie tych wykonanych ze skóry naturalnej. Dlaczego i jak o nie zadbać? Podpowiadamy!
Damskie kozaki ze skóry naturalnej – dlaczego warto?
Możesz kupić obuwie wykonane ze skóry naturalnej lub z jej imitacji, niektóre rodzaje butów robione są także z tworzyw sztucznych. Co wybrać? Musisz wiedzieć, że jeśli zależy Ci na komforcie, powinnaś postawić na buty skórzane. Skóra naturalna pozwala stopom oddychać, dzięki czemu się tak nie pocą. To ważne, szczególnie w zabudowanym obuwiu, jakim są buty na jesień i zimę. Jeśli postawisz na skórzane botki i kozaki, zyskasz też ogromną wygodę – skóra naturalna dopasowuje się do ciała, dzięki czemu nie musisz obawiać się odcisków i otarć. Wybierając botki oraz kozaki damskie skórzane na jesień i zimę, otrzymasz obuwie, które posłuży Ci niejeden sezon, ponieważ skóra naturalna jest bardzo wytrzymała. Musisz jednak wiedzieć, jak o nią zadbać. Jeśli będziesz odpowiednio pielęgnować skórzane obuwie, będzie nie do zdarcia. Choć za kozaki ze skóry naturalnej trzeba zapłacić więcej niż za te wykonane z jej imitacji, jest to bardzo opłacalne.
Jak dbać o skórzane kozaki?
Jak już wspomnieliśmy, buty ze skóry naturalnej mogą posłużyć Ci przez wiele sezonów, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Zarówno czyszczenie, osuszanie, jak i przede wszystkim impregnacja są bardzo istotne w przypadku kozaków, które narażone są na szkodliwe warunki, jakie panują jesienią i zimą. Działania te muszą być regularne – jeśli je zaniedbasz, może być Ci trudno przywrócić obuwie do należytego stanu. Jednak jeśli widzisz, że Twoje buty ze skóry naturalnej przestają wyglądać dobrze i na własną rękę nie umiesz odtworzyć ich dobrego wyglądu, nie spisuj ich na straty. Zanieś je do szewca lub specjalnej firmy, która zajmuje się renowacją obuwia. Skórę naturalną da się odnawiać, jednak zdecydowanie lepiej zapobiegać niż „leczyć”, dlatego musisz wiedzieć, jak postępować ze skórzanym obuwiem, by przetrwało więcej niż jeden sezon.
Skórzane kozaki damskie – jak je czyścić?
Obuwie ze skóry naturalnej, tak samo, jak każde inne, narażone jest na zabrudzenie. Oczywiście im jaśniejsze, tym szybciej zobaczysz na nim brud, jednak pamiętaj, że nawet czarne buty trzeba czyścić regularnie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w centrum miasta czy na przedmieściach, Twoje obuwie narażone jest zanieczyszczenie kurzem, spalinami i błotem. Najtrudniej jest zadbać o czystość kozaków i botków, bowiem jesienią i zimą dodatkowo wystawione są na działanie deszczu, śniegu, a także soli drogowej lub popiołu, którymi posypywane są drogi i chodniki. Jak czyścić skórzane obuwie zimowe? To zależy od rodzaju skóry naturalnej.
Kozaki z nubuku i weluru – czym czyścić?
Obuwie wykonane z naturalnej skóry welurowej i zamszowej wymaga dużej delikatności. Takie wykończenie charakteryzuje się krótkimi, miękkimi i delikatnymi włoskami. Za mocno szorowane mogą się wycierać i przerzedzać. Właśnie dlatego, jeśli masz kozaki wykonane z weluru lub zamszu, musisz kupić specjalną szczoteczkę przeznaczoną właśnie do tego rodzaju skóry. Najczęściej ma trzy strony – jedna to szczotka z włosiem nylonowo-miedzianym, które służy do wyczesywania kurzu i rozdzielania zlepionego brudem włosia. Z drugiej strony umieszczona jest specjalna gumka, którą usuniesz zanieczyszczenia, jak np. plamy z błota. Z boku taka szczoteczka ma gumowy, cienki płatek, który pozwala wyczyścić trudno dostępne miejsca: szparę pomiędzy podeszwą a cholewką, szwy i łączenia.
Jak myć kozaki ze skóry licowej?
Do oczyszczenia z kurzu butów ze skóry licowej możesz użyć szczotki z miękkim włosiem. Jeśli obuwie wymaga mycia, postaw na miękką ściereczkę, np. z mikrofibry lub flaneli. Zamocz ją w letniej wodzie z dodatkiem mydła, odciśnij jej nadmiar i delikatnie przetrzyj kozaki. Możesz użyć też preparatu myjącego przeznaczonego do czyszczenia obuwia ze skóry licowej. Dlaczego konieczne jest mycie? Pozwala usunąć nie tylko brud, ale też pozostałości środków do pielęgnacji. Po umyciu pozostaw obuwie do wyschnięcia z dala od źródeł ciepła, a następnie pokryj je kremem nawilżającym do skóry naturalnej, który zapobiega jej wysychaniu. Możesz nałożyć też pastę w kolorze butów i miękką szczotką z końskiego włosia wetrzeć ją, nadając im połysku. Polerowanie umożliwia również usunięcie nadmiaru kosmetyku.
Kozaki ze skóry naturalnej – impregnacja
Świeżo zakupione skórzane buty musisz zaimpregnować. Dzięki temu ich powierzchnia będzie zabezpieczona przed działaniem wilgoci, osiadaniem kurzu i brudu. Do butów ze skóry welurowej i nubukowej możesz użyć tylko impregnatu w sprayu. Rozpyl go równomiernie z odległości około 20 centymetrów i pozostaw do wchłonięcia.
Kozaki ze skóry licowej możesz zaimpregnować preparatem w sprayu, ale możesz też nałożyć na nie wosk. Ma działanie odżywcze i skutecznie zabezpiecza powierzchnię butów. Wosk stanowi doskonałą barierę przed wilgocią, zanieczyszczeniami, a przede wszystkim przed niezwykle szkodliwą solą drogową. Po nałożeniu wosku należy dać mu się dobrze wchłonąć.
Kozaki damskie skórzane – jak je przechowywać?
Aby kozaki ze skóry naturalnej przetrwały wiele sezonów, musisz je nie tylko odpowiednio czyścić i impregnować, ale też przechowywać. Muszą stać pionowo. Aby było to możliwe, zaopatrz się w specjalne wypełniacze – mogą to być dmuchane prawidła lub automatyczne na śrubie. Dzięki temu, że cholewka zostanie wypełniona, obuwie po zdjęciu z nóg będzie trzymało swój kształt. To szczególnie ważne, gdy buty zamokną. Możesz oczywiście użyć kulek z papieru lub tektury. Po sezonie wypełnij cholewkę kozaków i postaw je w szafie lub umieść w pudełku w taki sposób, by nie powstały zagniecenia.