Kebab opiekany to proste, smaczne, szybkie w przygotowaniu danie, z powszechnie znanych składników. Jeśli nie masz pomysłu na obiad, będzie to posiłek, który nie wymaga dużego nakładu pracy i będzie w zasięgu Twoich możliwości kulinarnych. Oczywiście zawsze możesz zamówić takie jedzenie w restauracji na dowóz. Kiedy nie chce się gotować, chcemy odpocząć od codziennych obowiązków, można zdecydować się na dostawę jedzenia pod drzwi.
Jak przygotować kebab opiekany?
Do przygotowania kebabu możecie użyć składników, które posiadacie w lodówce. Na bazie mięsa, makaronu lub ryżu, jest bardzo sycący. Można dołączyć świeże warzywa i sosy. Zapiekanka makaronowa lub ryżowa, kebab gyros, stanie się Twoją ulubioną potrawą. Właściwe proporcje mięs oraz specjalne mieszanki przypraw sprawią, że mięso kebab ma wyjątkowy, wyrazisty smak, miękkość i soczystość. Dzięki przyprawom jak bazylia, chili, curry, imbir, kminek, kurkuma, majeranek, pieprz, tymianek i zioła prowansalskie, każda potrawa nabierze niesamowitego smaku.
W klasycznej wersji kebab jest szaszłykiem. Mięso na kebaba marynuje się w mieszance przypraw. Na wielki szaszłyk nabija się płaty przyprawionego wcześniej mięsa, by uformowały one obrócony stożek, a następnie całość opieka się, stopniowo odkrawając zewnętrzne warstwy. Pionowe ustawienie sprawia, że soki i tłuszcz mięsa spływają od góry do dołu i po upieczeniu całość jest dzięki temu bardzo soczysta. Z opiekanego pomału mięsa wytapia się nadmierny tłuszcz, a jeśli zjemy szaszłyk bez bułki i sosu, ale z sałatką, możemy mieć czyste sumienie i poczucie nasycenia na kilka godzin. Racjonalnie przygotowany kebab opiekany jest bardzo dobrym źródłem białka i żelaza. W warunkach domowych opiekanie zastępujemy grillem, najlepiej elektrycznym. Kebab łatwo zmodyfikować, aby stał się zdrowszy i bardziej pożywny.
Skąd pochodzi kebab?
Kebab opiekany to danie, pochodzące ze starożytnej Persji, ale do popularności tego dania przyczynili się imigranci z Turcji. Samo słowo kebab pochodzi od arabskiego wyrażenia, które określa pieczone mięso. Kebab, to grupa potraw mięsnych, z których część nie jest nawet opiekana na rusztach, istnieją również wegetariańskie wersje kebabu. W Polsce kebab pojawił się w latach dziewięćdziesiątych. Dobrze doprawione mięso posmakowało Polakom, dlatego kebab do dziś cieszy się popularnością. Danie to dostać można w bułce lub w placku, gdzie oprócz charakterystycznego mięsa, znajdzie się sałata, kapusta, ogórki, warzywa, sos. Najczęściej i najchętniej kupowany jest kebab drobiowy, ale popularny jest też ten z dodatkiem baraniny.
Z czym łączyć kebab?
Kawałki mięsa są skrawane z grilla, podać można z frytkami, pieczywem, opiekanymi ziemniakami, owczym serem i różnego rodzaju sałatkami, surówkami i różnego rodzaju sosami. Mięso w kebabie rzadko pochodzi od jednego gatunku, jest połączeniem różnych rodzajów mięs. Sosy można wybrać ostre lub łagodne, najczęściej jest to majonez, sos czosnkowy. Warzywa to pomidor, papryka, ogórek, cebula czy sałata.