Wynajem samochodów funkcjonuje obecnie w różnych formach. Wynajem krótkoterminowy obejmuje wynajem samochodów na minuty oraz na doby. Obie te usługi stale zyskują na popularności i wzbudzają spore zainteresowanie wśród kierowców w Polsce.
Samochód na minuty – na czym to polega?
Samochód na minuty to świetny sposób na wygodne poruszanie się po mieście. Każdy, kto chce korzystać z tej usługi, musi spełnić dwa podstawowe warunki, a mianowicie: posiadać ważne prawo jazdy oraz zainstalować na smartfonie specjalną aplikację. Aplikacja służy do lokalizowania wolnych samochodów, otwierania auta oraz kończenia najmu. Kierowca płaci jedynie za realnie pokonany dystans oraz za czas przejazdu. Opłata pobierana jest z karty, której numer należy podać podczas rejestrowania się w aplikacji
Samochód na doby – jak to wygląda w praktyce?
W PANEK CarSharing minimalny okres najmu to 24 godziny. Dobowy wynajem jest usługą adresowaną do kierowców, którzy potrzebują samochodu na okres nie dłuższy niż 30 dni. Pod względem formalnym wynajem aut na doby przypomina wynajem długoterminowy – konieczne jest podpisanie umowy określającej warunki korzystania z usługi, niemniej wcześniej można zarezerwować wybrany pojazd online lub telefonicznie. Jest wiele sytuacji, kiedy opłaca się wypożyczyć auto na doby. Poznań to doskonały przykład miasta, gdzie samochody na doby są wynajmowane przez firmy organizujące służbowe podróże oraz przez osoby prywatne planujące różne wyjazdy. Samochód jest wydawany i odbierany przez pracownika wypożyczalni. Trzeba pamiętać o tym, aby: po pierwsze – przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdzić pojazd i ewentualne usterki zgłosić obsłudze, po drugie – zwrócić samochód w punkcie należącym do danej wypożyczalni, nawet jeśli znajduje się on w innym mieście niż te, gdzie auto zostało wydane. Kierowca nie ponosi wielu kosztów, jakie wiążą się z posiadaniem samochodu na własność – nie płaci m.in. za serwis, przeglądy, wymianę opon oraz ubezpieczenie, co oczywiście nie zwalnia go z odpowiedzialności za auto.