Czerwone wino uznawane jest za niezwykle szlachetne i wielowymiarowe, jest pięknym uzupełnieniem wielu okazji i momentów. Bowiem wino to nie tylko smak i aromat, ale również symbolika i umiejętne dobranie go do okazji. Inne wino wybierzemy na dużej imprezie, a zupełnie inne na kameralne spotkanie czy romantyczny wieczór we dwoje. Czerwone szczepy potrafią mocno zaskakiwać, a najbardziej znanym czerwonym szczepem jest bez wątpienia cabernet sauvignon. Dużym powodzeniem cieszą się również merlot i pinot noir, a także malbec.
W kwestii podania czerwonego wina, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim kieliszku. Przede wszystkim czasza nie może być zbyt mała, ponieważ wtedy narażamy wino na uwięzienie jego aromatów. Odpowiednio duży kieliszek pozwoli na zakręcenie nim i napowietrzenie zawartości. Dlatego też kieliszki do wina czerwonego są zazwyczaj duże, wysokie i mają szeroką czaszę. Jeśli chodzi o temperaturę podania to wino czerwone dobrze jest schłodzić delikatnie i umieścić na 15-20 minut w lodówce przed samym spożyciem. Jednak nie więcej – w przeciwieństwie do win białych i różowych, wina czerwone nie powinny być mocno schłodzone, a jedynie na tyle, aby dodać im rześkości.
Powinniśmy pamiętać, że kieliszek wina czerwonego należy trzymać za jego dolną część, czyli nóżkę lub stopkę, aby uniknąć podgrzewania dłonią. Jeśli chodzi o starzone wina czerwone to świetnie służy im napowietrzanie, które wzmacnia aromaty. Najlepiej wtedy otworzyć wino na kilka dni przed konsumpcją albo przelać je do karafki.
Jeśli chodzi o łączenie wina z jedzeniem to jest to sztuka, która powoduje podbicie smaku danej potrawy. Jednak tak samo jak wino może podbić smak potrawy, tak samo może go zaburzyć. Wina czerwone świetnie komponują się z daniami, które bazują na wieprzowinie, wołowinie, baraninie, dziczyźnie, tłustych serach oraz grzybach. Natomiast czerwone wina deserowe półsłodkie i słodkie, świetnie uzupełnią desery takie jak puddingi, kremy, ciasta, ciastka, lody, a także kawa, podawana na koniec przyjęcia.