bawełna

Najlepsze ubranka dla dzieci to te, które wykonane są z bawełny. Zwracając uwagę na aspekty ekologiczne, ze sklepowych półek warto jednak sięgać po elementy garderoby dla najmłodszych z bawełny organicznej. Eksperci potwierdzają, że to właśnie ten materiał jest najbardziej przyjazny, patrząc na delikatną i jakże wrażliwą skórę dzieci. Jakie właściwości wykazuje bawełna organiczna? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

W zgodzie z ekologią

Czy wiesz, że bawełna organiczna hodowana jest na specjalnych, przyjaznych środowisku plantacjach? Na tych uprawach nie stosuje się chemicznych nawozów ani pestycydów. Zamiast sztucznych środków wykorzystuje się te pochodzenia naturalnego, a świetną odżywką dla bawełny jest między innymi czosnek.

Co więcej, udaje się znaleźć różnice w zakresie zbierania plonów. W przypadku bawełny organicznej proces ten odbywa się ręcznie, przez co nie zostaje zanieczyszczony maszynami ani nie wymaga dodatkowych zabiegów czyszczących.

Ciekawostką jest również fakt, iż materiał z bawełny organicznej zostaje barwiony równie naturalnymi farbami. W tym celu wykorzystuje się między innymi glinę czy wyciągi roślinne. Dzięki temu finalny materiał jest całkowicie wolny od chemicznych substancji i nie wywołuje alergii. Nawożenie zgodnie z naturą sprawia zaś, że bawełna organiczna jest znacznie lepszej jakości. Mowa tu nie tylko o jej trwałości, ale i walorach, jakie wykazuje podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą, bawełna organiczna jest przyjemnie miękka i delikatna.

Istotne jest również to, że na plantacjach bawełny organicznej nie można zatrudniać dzieci, co w krajach Trzeciego Świata jest nagminne, a małoletni są niestety najbardziej liczną siłą roboczą w procesie uprawy zwykłej bawełny. Chociażby dlatego warto wspierać te naturalne.

Jak szukać ubranek z bawełny organicznej?

Każdy producent odzieży ma obowiązek dołączenia etykiety informacyjnej na swoim produkcie, a w przypadku ubrań również wszycia metki. To na niej zawarty musi być skład oraz sposób użycia czy prania. Okazuje się jednak, że nie każdy element odzieży wyprodukowany ze 100% bawełny jest z bawełny organicznej. To dlatego warto zwracać szczególną uwagę na oznaczenia.

Oferowane ubranka dla niemowląt w sklepie Cocoshki są dokładnie opisane. Aby mieć pewność nabywania tych z bawełny organicznej, uwagę należy skupić na oznaczeniu certyfikatów. Tym, który świadczy o zastosowaniu naturalnego materiału aż w 95% jest GOTS (Global Organic Textile Standards).

Stawiaj na jakość

Oprócz walorów, jakie wiążą się z ochroną środowiska, bawełna organiczna zyskuje coraz większą popularność poprzez zmianę tendencji zakupowych potencjalnych konsumentów. W końcu wybiera się jakość zamiast niskiej ceny. Uwagę zwraca się na bezpieczeństwo i zdrowie oraz optymalny komfort najmłodszych. Co więcej, ubranka dla dzieci z organic cotton są trwalsze, materiał jest mocniejszy, nie ulega kurczeniu ani rozciąganiu podczas prania, nie gniecie się, nie odbarwia. Chociażby ze względów praktycznych ubranka z tego materiału lądują coraz częściej w zakupowych koszykach.