Są takie rośliny, których działanie jest znane w medycynie ludowej od tysięcy lat. Mowa tutaj o żywokoście i gojniku, których połączenie w postaci oleju jest cenionym środkiem leczniczym. Żywokost lekarski rozumiemy, jako żywi kość, leczy kość. Jest to roślina o udowodnionych właściwościach wspierających tkankę kostną. Gojnik to inaczej szałwia libańska lub herbata górska wykazująca działanie przeciwzapalne, a także rozkurczowe. Olej żywokostowy z gojnikiem jest więc połączeniem idealnym.
Jakie są właściwości oleju żywokostowego?
Olej żywokostowy może być stosowany tylko zewnętrznie. Ma działanie silnie rozgrzewające. Związki czynne zawarte w tym oleju bardzo szybko są wchłaniane przez skórę i przechodzą głęboko w tkanki. Alantoina zawarta w tym leku pobudza tkanki do regeneracji. Natomiast garbniki, substancje śluzowe, polifenole, auksyny przyspieszają leczenie ran. Olej działa regenerująco przy złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach, pomaga także w stanach zapalnych ścięgien. Olej żywokostowy z gojnikiem (https://ekoaleja.eu/Olej-zywokostowy-z-gojnikiem-naturalny-sposob-na-ulge-w-bolu-i-piekna-skore-blog-pol-1601594932.html) to podwójne działanie regenerujące układ kostno-mięśniowy.
Właściwości szałwii lekarskiej
Gojnik jest uprawiany szczególnie w basenie Morza Śródziemnego. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu opóźniania procesy starzenia się skóry. Zawiera wiele cennych składników, takich jak: żelazo, cynk, potas, magnez, miedź oraz taniny i flawonoidy. Wykazuje również pozytywny wpływ na odporność i na regenerację sił, ponieważ dodaje energii i witalności. Jest przez to polecany osobom przemęczonym umysłowo i fizycznie. Reguluje również układ nerwowy, odznaczając się właściwościami uspokajającymi, łagodzącymi stres i zaburzenia nastroju. Olej żywokostowy z gojnikiem dzięki połączeniu tych dwóch wyjątkowych substancji działa skutecznie pomagając w wielu rekonwalescencjach.
Zastosowanie oleju żywokostowego z gojnikiem
Olej żywokostowy z gojnikiem stosuje się wspomagająco m.in.: przy poniższych dolegliwościach:
- bóle karku i kręgosłupa,
- uszkodzenia mięśni i skóry,
- bóle stawów,
- bóle reumatyczne,
- skurcze mięśni,
- bolesne skurcze menstruacyjne,
- dyskopatia,
- nerwobóle oraz zapalenie korzonków nerwowych,
- obrzęki, zaczerwienienia i swędzenie skóry,
- rwa kulszowa oraz obniżona elastyczność krążków międzykręgowych,
- uszkodzenia stawów,
- siniaki, zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia ścięgien,
- zapalenie kaletki maziowej kolana,
- bóle mięśni i kości podczas przeziębienia i grypy,
- blizny pooperacyjne,
- uporczywy cellulit,
- blizny i żylaki.
Na uwagę zasługuje również fakt, że olej z żywokostu z gojnikiem to również przyjemna aplikacja. Jest to zdecydowanie zasługa miłego, ziołowego zapachu tego lekarstwa.