Proporcje naszej sylwetki mogą być zaburzane przez złe odżywianie, brak ruchu bądź też ogólną tendencję do przybierania na wadze. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, często nie wystarczy zmiana nawyków żywieniowych czy rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jest to trudne tym bardziej, że z wiekiem nasz metabolizm spowalnia, a problemy z sylwetką (np. po ciąży) stają się coraz bardziej widoczne. Kiedy tradycyjne metody modelowania sylwetki zawodzą, warto udać się na konsultację do specjalistów z zakresu medycyny estetycznej.
Liposukcja czy lipoliza?
Liposukcja to zabieg, o którym każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę specjalnych kaniul, dzięki którym lekarz przeprowadza tzw. odsysanie tłuszczu. Uzyskane w ten sposób tkanki można później wszczepić w inną część ciała pacjenta – np. w celu powiększenia pośladków albo biustu.
W przypadku lipolizy sprawa jest jeszcze łatwiejsza. W zależności od wybranej metody – lipolizy iniekcyjnej lub laserowej – redukcja tkanki tłuszczowej odbywa się poprzez ostrzykiwanie miejsc zabiegowych lub poddawanie ich działaniu lasera. Jest to metoda mniej inwazyjna od tradycyjnej liposukcji, jednak na jej efekty trzeba nieco dłużej poczekać.
Oba opisane zabiegi mają ten sam cel i są równie skuteczne. Dzięki liposukcji i lipolizie możemy obserwować takie pozytywne efekty, jak:
- redukcja boczków,
- pozbycie się tłuszczu z brzucha, nóg i pośladków,
- wymodelowanie kształtu ramion,
- korekcja owalu twarzy,
- usunięcie ginekomastii (przerostu piersi u mężczyzn).
Lipoliza iniekcyjna vs. lipoliza laserowa
Lipoliza iniekcyjna to zabieg polegający na wprowadzeniu odpowiednich substancji do ciała pacjenta za pomocą strzykawki. Mieszanina fosfatydylocholiny i deoksycholatu rozpuszcza tkankę tłuszczową, a w konsekwencji powoduje zredukowanie masy i objętości ciała.
W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się jednak lipoliza laserowa, wykonywana m.in. w klinice doktora Andrzeja Kępy w Świdnicy. W gabinetach Medbeauty stosowane są najnowocześniejsze urządzenia LipoLife 3G, przeznaczone do tego typu zabiegów.
Zastosowanie wiązki laserowej nie tylko przyczynia się do modelowania sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej. Ma również tę zaletę, że poprawia ukrwienie skóry, ujednolica jej koloryt i sprawia, że wyglądamy ogólnie młodziej i zdrowiej. Pobudza też komórki do produkowania kolagenu i elastyny, co w prosty sposób przekłada się na ujędrnienie obszarów ciała, które zostały poddane zabiegowi.
Lipoliza – przygotowanie do zabiegu
Lipolizę laserową przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Oznacza to, że zabieg nie jest całkowicie bezbolesny, a każdy organizm zareaguje na taką ingerencję nieco inaczej. Przed rozpoczęciem pracy lekarz medycyny estetycznej upewnia się, że u pacjenta nie występuje żaden z czynników stanowiących przeciwwskazanie:
- ciąża i karmienie piersią,
- cukrzyca,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba nerek lub wątroby,
- choroby tarczycy,
- ogólny zły stan zdrowia.
W klinice Medbeauty doktora Andrzeja Kępy w Świdnicy istnieje możliwość pozostawienia pacjenta pod obserwacją personelu medycznego przez pierwszy okres po zabiegu. Nie jest to jednak konieczne i zazwyczaj rekonwalescencja polega na oszczędzaniu swojego ciała poprzez unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i palenia papierosów. Nie zaleca się również korzystania z sauny czy gorących kąpieli przez pierwsze 7 dni po zabiegu. Niekiedy lekarz decyduje o wprowadzeniu specjalnych leków lub zastosowaniu bielizny uciskowej.