psychoterapia

Nadal wiele osób wstydzi się pójścia do psychoterapeuty, przez co niepotrzebnie sobie szkodzi i jeszcze bardziej pogrąża swój stan zdrowia. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sferę psychiczną, ale też fizyczną. Nie można traktować umysłu i ciała osobno bo jesteśmy całością. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jak coś nam dolega, to sięgamy po jakieś konkretne leki w celu zakamuflowania symptomów wielorakich dolegliwości. Jeśli jednak nie usuniemy przyczyny, takie leczenie objawowe będzie się ciągnąć w nieskończoność i zaczną pojawiać się dodatkowe niedomagania, schorzenia. Kondycji umysłu nie można lekceważyć, ale zasięgnąć pomocy specjalisty, który dysponuje różnymi metodami psychoterapeutycznymi. W czym pomoże nam psychoterapia i do kogo udać się o pomoc?

Psychoterapia zawsze mile widziana


W Ameryce miliony osób regularnie korzysta z psychoterapii i to wcale nie dlatego, że wszyscy zmagają się z problemami psychicznymi. Nic bardziej mylnego. Doskonale wiedzą, jak wiele korzyści płynie z takiego rozwiązania. W Polsce nadal wizyta u psychoterapeuty jest tematem tabu, wiąże się nierzadko z negatywnymi skojarzeniami. Wynika to po prostu z braku wiedzy na temat tego, po co w ogóle się chodzi na psychoterapię i jak bardzo może być to pomocne. Samodzielne zmaganie się z trudnościami życia codziennego nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeśli zaniedbamy sferę psychiczną, to ta fizyczna również na tym ucierpi. Jest to tylko kwestia czasu i z pewnością nie skończy się na braku dobrego samopoczucia.


Psychoterapia okazuje się być nieocenioną pomocą przy zaburzeniach nastroju, psychosomatycznych lub odżywiania. Warto z niej skorzystać przy problemach neurorozwojowych, z uczeniem się, rodzinnych, partnerskich, wychowawczych. To samo dotyczy uzależnień, dolegliwości psychosomatycznych, rozchwiania emocjonalnego. Przy wyborze psychoterapeuty powinno się mieć na uwadze jego wykształcenie, doświadczenie, usposobienie, podejście do pacjenta. Powinien on mieć certyfikat psychoterapeutyczny, specjalizować się w pracy z konkretnymi problemami. Od dobrego psychoterapeuty oczekuje się poczucia zaufania i bezpieczeństwa, aby współpraca przebiegała pomyślnie.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinet Ego – Nina Turek – Psychoterapia