Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Nie bez powodu często nazywana jest jego sercem, gdyż właśnie tu najchętniej spotykają się domownicy. To miejsce przygotowywania posiłków, dlatego oświetlenie musi być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne.
Oświetlenie kuchni – główne źródło światła
We współczesnych kuchniach w roli głównego oświetlenia występują: żyrandole, plafony, listwy halogenowe lub oprawy typu downlight (czyli świecące w dół). Tradycyjnie na środku sufitu umieszcza się lampę wiszącą, która równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie – wszystko w tym momencie zależy od wielkości kuchni i jej aranżacji. Jak podpowiadają eksperci ze sklepu Centrum Światła, czasami lepiej pomyśleć o zamontowaniu listwy czy plafonu, np. w mniejszych kuchniach, gdzie szafki są powieszone dość wysoko.
Oświetlenie kuchni – oświetlenie poszczególnych stref
Funkcjonalna kuchnia to taka, gdzie poszczególne strefy są odpowiednio oświetlone. Miejscowe światło potrzebne jest nad blatami roboczymi, zlewozmywakiem, stołem i kuchenką. Nierzadko do tego celu wykorzystuje się m.in. taśmy LED zamontowane nad górnymi szafkami. Mają one ten plus, że doskonale radzą sobie w specyficznych warunkach panujących w kuchni, gdzie sporo jest wilgoci. Są bardzo trwałe i nie przegrzewają się. Oświetlenie LED idealnie sprawdzi się też nad kuchennym stołem – nowoczesne i zarazem niezwykle stylowe lampy Philips będą tu strzałem w dziesiątkę.
Oświetlenie kuchni – o czym pamiętać?
Sufitowe oświetlenie w kuchni powinno mieć neutralną, ewentualnie lekką ciepłą barwę. W przypadku oświetlenia miejscowego również najlepiej sprawdza się neutralność. Z kolei przy oświetleniu typowo dekoracyjnym można popuścić wodze fantazji i pokusić się o ciepłe białe czy kolorowe światło. Wskazane jest, aby kuchenne oświetlenie było dopasowane do wykonywanej czynności – istotna jest regulacja kąta świecenia. Stworzenie profesjonalnego projektu oświetlenia pozwoli uniknąć wielu problemów.