Nie bez powodu tytuł artykułu mówi o aronii, jako o owocu życia. Jest to wyjątkowa roślina, o której niestety wiele osób zapomniało. Wydawała się nieciekawa i niesmaczna, przez niektórych tępiona jako chwast. A tu okazuje się, że można w niej znaleźć wiele cennych składników odżywczych. Możemy ją wykorzystać do zrobienia niezwykłych przetworów na zimę, takich jak: sok z aronii czy choćby dżem z aronii do smarowania pysznych tostów. Wiecie, że pierwsze plantacje zostały założone na teranie Rosji? Może to dlatego, że jest niezwykle odporna na mróz. Krzew aronii może przetrwać mrozy sięgające -30 stopni!
Aronia – składniki odżywcze
Aronię niegdyś można było znaleźć w każdym przydomowym ogródku, dzisiaj przez wielu traktowana jak chwast, zanika. Szczęśliwcy, którzy mają do niej dostęp, znajdą takie składniki odżywcze jak (wszystko w przeliczeniu na 100g):
– 1, 5mg witaminy E
– witaminy z grupy B
– witaminę K1
– 160mg potasu
– 55mg fosforu
– 30mg wapnia
– 20mg magnezu
I wiele innych pierwiastków takich, jak: żelazo, sód, cynk, jod. Zawiera też białko, błonnik, śladowe ilości tłuszczu, aronia nie zawiera glutenu i cholesterolu.
Aronia – właściwości lecznicze
Co wynika z tego naładowania witaminami i pierwiastkami? Między innymi to, że w bardzo pozytywny sposób wpływa na nasz organizm. Zacznijmy od układu krwionośnego. W badaniach, prowadzonych też na terenie Polski, udowodniono korzystne właściwości aronii przy regularnym spożywaniu jej owoców. Mowa przede wszystkim o regulacji ciśnienia tętniczego, a także o obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Dodatkowo nie pozwala na odkładanie blaszek miażdżycowych i w ten sposób chroni przed groźnymi powikłaniami i utratą życia. Aronia ma udowodnione działanie antykrwotoczne. Z drugiej strony dzięki rutynie uszczelnia żyły, tętnice i naczynia włosowate, przez co właściwie nie grozi nam udar.
Spożywanie soku z aronii jest zalecane też osobom cierpiącym na anemię. W tej chorobie organizm ma niedobory żelaza, którego owoc aronii ma wystarczającą ilość do ratowania zdrowia. Przy tym watro zauważyć, że kwas askorbinowy (czyli popularna witamina C), ułatwia wchłanianie tego pierwiastka do organizmu. Zatem nawet jeśli wydaje się, że jest go niewiele, większa część zostanie wchłonięta. Inaczej może być w suplementach diety, w których pomimo tego, że dawka żelaza jest znacznie większa, to nie ma zawartego wspomagacza i większość zostaje wydalona wraz z moczem.