perły

Najsłynniejsza kreatorka mody Coco Chanel dobrze wiedziała, że naszyjnik z pereł to absolutny must have każdej kobiety. Księżna Monako Grace Kelly wielokrotnie podkreślała swą miłość do pereł a Lady Churchill zwykła mawiać, że perły dają jej swoiste poczucie bezpieczeństwa. Patrząc głębiej wstecz można pomyśleć o klejnotach koronnych, bogato zdobionych strojach czy przebogatych zestawach dawnej biżuterii. W dawnych czasach niezwykły klejnot, jakim jest perła, panował niepodzielnie. Jak radzi sobie we współczesnym świecie mody? 

Biżuteria z pereł – do jakiej stylizacji pasuje?

Ponadczasowe piękno pereł pasuje niemal do każdej stylizacji. Urzeka w retro -sukienki w stylu lat 20-tych, 50-tych czy nieśmiertelna mała czarna to klasyki. Podobnie jak kaszmirowy sweter plus ołówkowa spódnica czy, dla odmiany, suknie wieczorowe. Perły rozświetlą i dodadzą elegancji każdej z tych stylizacji – zarówno wytwornej jak i skromnej. O perły upomniała się również moda biznesowa – bała czy czarna koszula, eleganckie spodnie plus naszyjnik z pereł i biznesowy look gotowy! Warto również pamiętać o modzie ślubnej -panna młoda i dodatki z pereł to piękno samo w sobie.

Perły – inspiracja dla domów mody

O tym, że perły nadal mają bardzo mocną pozycje we współczesnym świecie mody świadczą tegoroczne propozycje wielkich projektantów. Dolce&Gabbana proponuje biżuterie z pereł a nawet idzie o krok dalej – ozdabia perłami ubrania i dodatki. Laura Biagotti i Chanel udowadniają w swoich kreacjach, że naszyjnik z pereł może pasować niemal do wszystkiego. Dom mody Dior też o perłach nie zapomina. W obecnym sezonie perły mają nowy, nowoczesny rys. Dominują nieregularne kształty, najmodniejsze kolory to biel i ecru a zasada sezonu jest jedna: pereł nigdy za wiele. Naszyjnik z pereł, kolczyki czy bransoletka to dla znanych domów mody stanowczo za mało.

Najmodniejsza biżuteria z pereł

Najukochańszą ozdobą dla większości kobiet pozostał naszyjnik z pereł. Pięknie wygląda wzbogacony o modną zawieszkę, na przykład skrzydło anioła czy gwiazdę. Perłowe naszyjniki to jednak dopiero początek. Perły można zestawić z bardzo modnymi celebrytkami czy chokerami, które od kilku lat nie tracą na popularności. Ważne, by znaleźć swój styl i korzystać z ponadczasowego piękna pereł. Nareszcie stało się ono dostępne dla wszystkich.

Perły były niezwykłą i piękną klasyka ale ujętą w dość sztywne ramy.  Współczesna moda maluje dla nich nowe obrazy. Aktualne pozostały też słowa ikony stylu, Jackie Kennedy, która twierdziła że “perły są zawsze odpowiednie”…