doba hotelowa

Rezerwując pokój w hotelu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, ile godzin trwa w nim doba hotelowa. Jest określonym przez każdy hotel przedziałem czasu, w którym klient może oprócz przebywania w pokoju, korzystać ze wszystkich hotelowych atrakcji. Jeżeli chcemy przedłużyć dobę hotelową, musimy być świadomi dodatkowych opłat.

Zameldowanie przed rozpoczęciem doby hotelowej

Większość hoteli ma cennik, w którym określona jest cena za każdą przedłużoną godzinę. Chcąc skorzystać z atrakcji hotelowych, takich jak basen czy SPA, w przypadku wydłużenia doby również musimy dodatkowo za nie zapłacić.

Jeśli chcemy zameldować się w hotelu przed godziną, która rozpoczyna dobę hotelową, powinniśmy powiadomić o tym wcześniej obsługę obiektu. Jeżeli obłożenie hotelu nie jest duże, pokój zostanie przydzielony wcześniej. Jednak kiedy wszystkie pokoje są zajęte, jak np. w trakcie sezonu wakacyjnego, będziemy musieli poczekać. Głównym powodem jest to, że po wymeldowaniu gości, obsługa sprzątająca musi mieć czas, aby przygotować pokój dla kolejnych.

Przedłużenie doby hotelowej

Chęć przedłużenia doby hotelowej musimy obowiązkowo zgłosić w recepcji. Większość hoteli oferuje tę usługę, jeżeli posiada wolne pokoje. Wiąże się to oczywiście z poniesieniem dodatkowych kosztów przez gościa za każdą dodatkową godzinę pobytu. W przypadku, gdy wszystkie pokoje są już zajęte, możemy zapytać obsługę hotelu o możliwość tymczasowego pozostawienia bagażu.

Jak mówi pracownik gdańskiego Hotelu Orle: “W naszym hotelu doba hotelowa trwa od godziny 15:00 do 11:00. Praktycznie nigdy nie ma problemu z tym, aby przedłużyć dobę gościom, którzy tego potrzebują. Kiedy jest sezon wakacyjny, a wszystkie pokoje są zarezerwowane, można oczywiście zostawić swoje bagaże na przechowanie. Bardzo często obsługa recepcji sama proponuje takie rozwiązanie. Jest to duża pomoc w sytuacji, gdy gość ma duży bagaż, a nie ma gdzie go zostawić”.

Czy skrócenie doby hotelowej powoduje obniżenie ceny?

Czasem zdarza się, iż nasze plany nagle ulegają zmianom i chcemy opuścić hotel wcześniej niż zakładaliśmy. Jeżeli chcemy wymeldować się przed końcem doby hotelowej, cena za pobyt nie zostanie obniżona. W większości hoteli niezależnie od tego, przez jaki czas korzystaliśmy z pokoju, zapłacimy za pełną dobę hotelową.

Doba hotelowa ma duże znaczenie dla kosztów pobytu. Hotele pozwalają w większości przypadków na jej przedłużenie lub skrócenie. Należy jednak pamiętać o tym, że jej wydłużenie przyniesie dodatkowe koszty, a skrócenie nie spowoduje, że rachunek za pobyt będzie niższy. Zawsze musimy poinformować obsługę o chęci pozostania w hotelu na dłużej, bądź wcześniejszego wykwaterowania.