fotel

Właściciele salonów fryzjerskich i sami styliście szybko dostrzegają jak wielkie znaczenie posiada fotel fryzjerski. Na rynku można znaleźć szereg modeli dedykowanych dla salonów fryzjerskich. Równolegle musi spełniać kilka funkcji. Idealny fotel fryzjerski musi być równolegle estetyczny i dopasowany do wnętrza, komfortowy i funkcjonalny. Przestawiamy, czym kierować się podczas wyboru, aby trafić na najlepszy model. 

Jaki powinien być fotel fryzjerski?

Fotel fryzjerski posiada wiele funkcji do jednoczesnego spełnienia. Przede wszystkim musi być praktyczny i solidnie wykonany. Nie można bagatelizować kwestii wygody klientów. To oni muszą się w nim czuć najlepiej. Poniżej wymieniamy cechy idealnego fotela fryzjerskiego:

Estetyka

Kolory foteli fryzjerskich kończą się na fantazji osoby zamawiającej. Większość modeli można obić zgodnie z posiadanymi preferencjami. Z reguły najlepsze połączenie stanowią modele, które są jednocześnie klasyczne i nowoczesne. Należy pamiętać, że najlepiej sprawdzają się siedziska wykonane z ekoskóry. Co więcej, jako jedyny materiał potrafi spełnić wymagania Sanepidu związane z utrzymaniem go w czystości. Dobrej jakości ekoskóra cechuje się trwałością, wodoodpornością i brakiem podatności na powstawanie plam. Ekoskóra bardzo ciężko się przeciera, a jednocześnie łatwo się ją czyści. 

Wielkość

Gabaryty fotela należy dostosować przede wszystkim do metrażu pomieszczenia. Zadaniem fotela jest ułatwienie pracy stylisty, dlatego dodatkowe zagracanie w małych salonach nie jest korzystnym posunięciem. Fryzjer musi swobodnie się przemieszczać. Dla wysokiego fryzjera polecane jest szerokie siedzisko na pięcioramiennej podstawie. Z kolei dla niskiej osoby zalecane jest niższe siedzisko na płaskiej podstawie. 

Regulacja i podłokietniki

Profesjonalne fotele powinny posiadać możliwość szybkiej i łatwej regulacji. Fotel musi posiadać sprawdzonej jakości pompę hydrauliczną, która umożliwi regulację podczas pobytu na nim klienta. Siedzisko powinno obracać się o 360 st. Ponadto konieczna jest funkcja blokady fotela, która także zwiększa żywotność fotela. 

W trosce o komfort klienta należy dobierać fotel z wyprofilowanym oparciem. Właściwe oparcie, skoncentrowane na komforcie dolnej części pleców i szerokie siedzisko skutecznie umilą czas spędzony w zakładzie. Równolegle elementem koniecznym są podłokietniki, które zapewniają wygodną pozycję podczas zabiegu. 

Podnóżki

W fotelu fryzjerskim nie może zabraknąć podnóżka, który będzie wysokiej jakości. Podnóżek jest przede wszystkim dedykowany dla klienta i zachowania jego wygody. Podnóżek musi dać możliwość wyprostowania i oparcia na nim nóg. Podnóżek przyczynia się do poprawy krążenia i zniwelowania uczucia dyskomfortu, które występuje u każdego klienta po dłuższym pobycie. Osobnicze cech podnóżków można w pełni dopasować do preferencji. Wielu fryzjerów najczęściej decyduje się na zakup podnóżka stanowiącego element przymontowany do konsolety lub model wolnostojący. Równolegle niektóre fotele dopuszczają możliwość montażu podnóżka. 

Jak czyścić fotel fryzjerski?

Powyższe kwestie pozostają bez znaczenia dla klientów, jeżeli fotel fryzjerski jest brudny. Regularne czyszczenie przekłada się na jego lepszy wygląd i dłuższą żywotność. Warto wiedzieć w jaki sposób należy to przeprowadzić. 

  • Jak czyścić elementy metalowe?
    Co najmniej dwa razy w tygodniu należy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Z koeli kilka razy w miesiącu powinny być czyszczone płynami do czyszczenia łazienki bądź mieszanką octu i soku z cytryny i wody. W przypadku wystąpienia rdzy należy użyć colę lub specjalny preparat odrdzewiający. 
  • Jak czyścić elementy skórzane?
    Do foteli pokrytych ze skóry lub skaju polecane są specjalne preparaty. Zalecane jest codzienne czyszczenie i przecieranie pomiędzy klientami. Niewłaściwa pielęgnacja przyczynia się do szybszego niszczenia, pękania i odbarwiania skóry lub ekoskóry. 

W preparacie powinien znajdować się składnik woskujący, który dodatkowo zabezpiecza powierzchnię. Jednocześnie wzmacnia kolor i odżywia powleczony materiał. Polecane składniki woskujące to m.in.: lanolina, oleje, terpentyna lub wosk. Te substancje sprawdzają się także jako zabezpieczające szwy i załamania fotela. 

Należy unikać agresywnej chemii. Detergenty nawet w najmniejszej ilości mogą trwale uszkodzić fotel.