WROCŁAW

Wrocław to jedno z najpiękniejszych polskich miast, które każdego roku jest odwiedzane przez tysiące turystów. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miasto zachwyca nie tylko historycznymi i tradycyjnymi miejscami, ale też bardzo nowoczesną architekturą. Dlatego też tak popularny staje się w tym mieście city break, czyli krótkie wypady z maksymalnie dwoma lub trzema noclegami. Chociaż te kilka dni (zazwyczaj weekend) wydają się zbyt krótkim czasem na zwiedzanie, to jednak są one wystarczające do tego, aby zobaczyć kilka najważniejszych i najbardziej ciekawych miejsc. Zatem co zobaczyć we Wrocławiu? Propozycji jest co najmniej kilka.

City break we Wrocławiu

Podczas kilkudniowych wypadów do dolnośląskiej stolicy bardzo często pada pytanie – co zobaczyć we Wrocławiu, aby wyjazd uznać za udany? Na szczęście miasto to słynie z tak wielu atrakcji, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wśród nich warto polecić między innymi:

  1. Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, która znajduje się w planach każdego turysty. To otoczony Odrą dawny gród, który mieści w sobie najdoskonalsze zabytki architektoniczne – katedrę świętego Jana Chrzciciela, ceglany kościół halowy czy Muzeum Archidiecezjalne. Pewną ciekawostką i atrakcją jest to, iż tylko w tej części miasta każdej nocy latarnik zapala gazowe latarnie.
  2. Rynek to serce Wrocławia, gdzie każdego dnia i każdej nocy tętni miejskie życie. To tutaj znajdują się Sukiennice, ratusz z ponad 60 – metrową wieżą (gdzie obecnie mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej), kopia średniowiecznego pręgierza czy pomnik Aleksandra Fredy. Niezwykłe piękno tego miejsca podkreślają mieszczańskie kamienice, które otaczają Rynek z czterech stron.
  3. Dzielnica Czterech Wyznań to wyjątkowe miejsca na mapie Wrocławia, w którym znajdują się świątynie czterech wyznań – rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko – augsburskiego i żydowskiego. Przez dzielnicę wytyczono ścieżkę kulturalną i historyczną, a dodatkową atrakcją są liczne galerie, kawiarnie i kluby muzyczne. Wśród innych miejsc wartych odwiedzenia trzeba wymienić Halę Stulecia (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), Panoramę Racławicką (dzieło malarskie umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie), Park Szczytnicki (wpisany na listę zabytków) czy wrocławskie ZOO (najstarszy i największy ogród zoologiczny w Polsce). Wszystkie te miejsca zachwycają i zachęcają do ponownych odwiedzin. I co ważne – można je zobaczyć w krótkim okresie czasowym.

Nowoczesna architektura Wrocławia

Stolica Dolnego Śląska zachwyca odwiedzających nie tylko miejscami ściśle związanymi z tradycja i historią. Wrocław to także miejsce, w którym nie brakuje bardzo nowoczesnej architektury. Dlatego też przyjeżdżając do Wrocławia warto poświęcić kilka godzin na poznanie tego miasta pod kątem nowoczesności, oryginalności i niezwykłej kreatywności twórców. Tutaj na uwagę zasługuje co najmniej kilka miejsc:

  • Hydropolis (centrum wiedzy o wodzie, które jest uznawane za jedno z najnowocześniejszych obiektów w Europie)
  • OVO Wrocław (luksusowy i wielofunkcyjny kompleks apartamentów, biur i hotelu, który swoim opływowym kształtem przypomina kroplę wody)
  • Silver Tower Center (wielofunkcyjny obiekt, w skład którego wchodzi hotel, przestrzeń do pracy, część handlowa, centrum konferencyjne i zaplecze gastronomiczne)
  • Narodowe Forum Muzyki (nowoczesna sala koncertowa, w której publiczność umiejscowiona na czterech poziomach może słuchać różnych gatunków muzycznych)
  • Dominikański (nowoczesny kompleks biurowy)

Oprócz wyżej wymienionych budynków Wrocław znany jest z wielu innych nowoczesnych budowli, które wygrywają wiele architektonicznych konkursów. Wśród nich są zarówno kompleksy biurowe, jak i budynki użyteczności publicznej.Wrocław to miasto, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Dlatego też jest tak pięknym i niezwykłym miejscem, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie – nawet wtedy, gdy wybierze się do stolicy Dolnego Śląska na zaledwie kilka dni.