tatuaż

Właściwe podejście do wykonanego na ciele tatuażu ma wpływ na cały proces gojenia oraz jego późniejszy wygląd. Z pewnością nikt nie chce, by tatuaż zaczął tracić barwy już na samym początku lub zaczął nieestetycznie blaknąć. Tak więc jak odpowiednio zadbać o tatuaż?

Regularne przemywanie tatuażu

Pierwszym działaniem pielęgnacyjnym, które ma ogromny wpływ na proces gojenia się tatuażu, jest jego regularne przemywanie. W pierwszych dwóch tygodniach od wykonania, tatuaż nadal jest otwartą raną, dlatego trzeba się z nią odpowiednio odchodzić. Skóra reaguje obronnie i z pewnością będzie próbowała wyprzeć tusz ze swojej powierzchni, z tego też względu będą się w okolicy tatuażu gromadzić różne płyny, a także drobinki tłuszczu. Z tego też względu trzeba miejsce wykonania tatuażu regularnie przemywać, tak by oczyścić je z resztek brudu. Idealnie do tego procesu nada się czysta woda, którą można dodatkowo wzbogacić o mydło lub żel dedykowany przemywaniu tatuaży. Specjalistyczne preparaty przyspieszą proces gojenia, a także zapobiegną rozwojowi infekcji.

Nawilżanie i pielęgnacja tatuażu

Kolejnym krokiem, którzy przybliży do szybszego gojenia się tatuażu, a także zachowania jego pięknego i wyrazistego wyglądu, jest odpowiednie nawilżanie i pielęgnacja skóry. Odpowiedni krem do tatuażu jak np. ten od firmy https://ninjaink.pl/ zadba o to, by naskórek się zbytnio nie łuszczył, a dodatkowo będzie on skutecznie odświeżał kolor tatuażu i zabezpieczy go przed wyblaknięciem. Oczywiście, niektórzy decydują się na nawilżenie skóry wazeliną lub innym balsamem, jednak warto pamiętać, że jedynie kremy dedykowane pielęgnacji tatuażu posiadają odpowiednie składniki, które nie tylko nie podrażnią skóry, ale także zadbają o to, by tatuaż świetnie się prezentował. 

Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce

Jeśli tatuaż został wykonany latem, to koniecznie trzeba pamiętać, by nie eksponować go zbytnio na słońce. Warto wiedzieć, że skóra w tym miejscu w dalszym ciągu jest podrażniona, a promienie słoneczne z pewnością nie będą jej służyć. Co więcej nadmierne wystawianie tatuażu na działanie promieni słonecznych, może doprowadzić do niezwykle szybkiego wyblaknięcia kolorów. Przez pierwsze dwa tygodnie od wykonania ozdoby na skórze, warto ją całkowicie zakrywać przed słońcem. Dopiero w momencie, kiedy pierwsze oznaki gojenia ustąpią, można wyjść na słońce, jednak tatuaż powinien być zabezpieczone kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 50 SPF. Kosmetyk ten powinien być stosowany latem nawet podczas krótkich wyjść, by skutecznie chronił on kolor tatuażu oraz skórę wokół niego przed promieniami słonecznymi.