zarządzanie wydatkami

Zarządzając domowym budżetem w przemyślany, dobrze zaplanowany sposób, zachowasz, kontrolę nad stanem konta, wygenerujesz odczuwalne dla portfela oszczędności i odzyskasz pewność siebie. W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby, jak efektywnie zarządzać wydatkami.

Ceny produktów i usług rosną z miesiąca na miesiąc, a na skutek podwyżek stóp procentowych raty kredytów będą jeszcze wyższe. Efektem takiego stanu rzeczy są coraz bardziej napięte budżety Polaków. W takich okolicznościach przemyślane zarządzanie wydatkami staje się nie wyborem, ale koniecznością.

Jak zarządzać domowym budżetem — sprawdzone sposoby

Od czego zacząć, aby zachować kontrolę nad stanem konta i wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności?

1. Sprawdź, ile i na co wydajesz

Pierwszym krokiem do sprawnego zarządzania domowym budżetem powinna być analiza wydatków. Nie wiedząc, ile pieniędzy wydajesz i które kategorie wydatków zjadają lwią część Twojego wynagrodzenia, nie wcielisz w życie realnych zmian. Najprostszym sposobem na analizę domowego budżetu jest zbieranie zakupowych paragonów i wpisywanie wszystkich wydatków. Możesz to zrobić w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym, aplikacji na smartfona czy w zeszycie.

2. Zrezygnuj z nadprogramowych kosztów

Jeśli wiesz już, gdzie uciekają Twoje pieniądze, zastanów się, z których wydatków możesz zrezygnować, a które ograniczyć. Może zamiast codziennego picia kawy na mieście możesz kupić fajny kubek termiczny i samodzielnie przygotowywać ulubiony napój albo zamienić kosztowne lunche w modnej restauracji na przygotowywane własnoręcznie posiłki? Jeśli chcesz utrzymać wysoką motywację do zmian, nie wprowadzaj jednak zbyt gwałtownych cięć. Jeśli w jednej chwili pozbawisz się większości codziennych przyjemności, możesz być pewien, że już za chwilę będziesz miał serdecznie dość nowego trybu życia.

3. Zastanów się, jaką kwotę możesz przeznaczyć na oszczędności

Kolejnym krokiem jest realna ocena własnych możliwości finansowych i określenie, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności. Ta powinna być przede wszystkim realna i dostosowana do Twoich możliwości finansowych. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może być źródłem stresu, frustracji i… rezygnacji z oszczędzania.

4. Określ cel oszczędzania

Nie mniej ważne od samej kwoty jest jednak cel gromadzenia oszczędności. Zdecydowanie łatwiej oszczędzać bowiem na wymarzoną zagraniczną podróż, własne auto czy remont mieszkania niż na niezdefiniowany cel widmo.

5. Ochroń oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji

Czy wiesz, że gromadzone w przysłowiowej skarpecie pieniądze z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość? Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. To właśnie ona powoduje, że za włożone 2 lata temu do skarbonki 2000 zł kupisz dziś zdecydowanie mniej niż wtedy. Aby zminimalizować wpływ inflacji na swój kapitał, warto sięgnąć po oprocentowane produkty bankowe, które pozwolą pieniądzom zarabiać — konto oszczędnościowe czy lokatę terminową. Oba z powodzeniem założysz przez system bankowości internetowej — wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej, bez wychodzenia z domu. Regularne logowanie do bankowości internetowej pozwoli Ci na bieżąco śledzić salda Twoich produktów i monitorować postępy oszczędzania.

6. Zautomatyzuj oszczędzanie

Bankowość internetowa pozwoli Ci także ustawić na koncie osobistym zlecenie stale. Na jego podstawie w każdym miesiącu bank prześle określoną kwotę z Twojego ROR-u na konto oszczędnościowe. Jeśli chcesz uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, zadbaj o to, aby transfer został wykonany nie pod koniec miesiąca, ale kilka dni po wpływie wynagrodzenia na konto. Ten sprytny sposób będzie także świetnym rozwiązaniem dla osób mających skłonność do impulsywnych, nadprogramowych wydatków.

Źródło:

https://kapitalni.org/pl/kursy/jak-skutecznie-zarzadzac-budzetem-domowym/id/4