O tym, że rodzaj spożywanych pokarmów wpływa na zdrowie i samopoczucie, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Od tego, co i w jakich ilościach jemy, zależy nie tylko nasz wygląd, ale przede wszystkim kondycja fizyczna i psychiczna. Szybko postępująca urbanizacja i zwiększona produkcja przetworzonej żywności niestety nie sprzyjają utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania.
Czy podczas zakupów spożywczych zwracasz uwagę na skład poszczególnych produktów? Jeśli dotąd nie interesowały cię informacje zamieszczane na etykietach, ich lektura dziś może wprawić cię w zdumienie. Wartość odżywcza tanich i smacznych produktów, pod którymi uginają się półki supermarketów, często pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowym problemem są sztuczne konserwanty i wysoka zawartość soli oraz cukru. Powstaje więc pytanie: co jeść, żeby być zdrowym?
Zdrowa dieta, czyli jaka?
Wiele osób utożsamia zdrowe odżywianie ze ścisłą dietą eliminacyjną, czyli taką, która całkowicie wyklucza niektóre produkty spożywcze. Takie podejście jest niestety błędne. Zdrowa dieta powinna być przede wszystkim zróżnicowana. Jemy przecież po to, by dostarczyć swojemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko białka, witamin i minerałów, ale także tłuszczy, które są potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i syntezowania witaminy D. Zatem chcąc odżywiać się świadomie, trzeba dbać o różnorodność w codziennej diecie – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu ze zdrową żywnością BATOM.
Szczegółowe rekomendacje dotyczące zdrowej diety dorosłego człowieka na swojej stronie internetowej opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia. Zgodnie z zawartymi tam informacjami, każdego dnia powinniśmy spożywać co najmniej 400 g owoców i warzyw (z wyłączeniem ziemniaków i innych warzyw skrobiowych). W codziennym menu powinny znaleźć się też orzechy, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Natomiast zdecydowanie warto ograniczyć spożywanie cukrów prostych, które zawarte są w wielu przetworzonych produktach – od napojów po jogurty owocowe i ketchup. Wg WHO spożycie cukrów prostych przez osobę, która dziennie przyjmuje ok. 2000 kalorii, nie powinno przekraczać 50 g, przy czym najlepsze skutki zdrowotne miałoby ograniczenie ich ilości do 25 g. Dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 g, co odpowiada ok. 1 łyżeczce.
Z tłuszczów powinniśmy pobierać maksymalnie 30% energii. Nie oznacza to jednak, że twoje ciało z radością zaakceptuje podwieczorek w postaci pączków lub chipsów. Najlepszym źródłem tłuszczów nienasyconych, a więc najzdrowszych dla człowieka, są ryby, orzechy, awokado oraz niektóre oleje roślinne (słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, oliwa z oliwek). Tłuszcze nasycone, które występują m.in. w mięsach, smalcu i nabiale należy spożywać z umiarem. Natomiast tłuszcze trans zawarte w potrawach wytwarzanych przemysłowo są największym wrogiem twojego zdrowia, dlatego w miarę możliwości należy ich unikać.
Zdrowe odżywianie w praktyce
W jaki sposób wyliczyć ilość tłuszczów odpowiadającą 30% dziennej energii? Jak zmierzyć ilość cukru przyjmowaną z ketchupem? To niewykonalne. Na szczęście, żeby odżywiać się zdrowo, wcale nie musisz ściśle trzymać się przytoczonych liczb, liczyć kalorii, ani nawet notować tego, co jesz. Wystarczy, że planując posiłki, będziesz kierować się kilkoma prostymi wskazówkami.
- Staraj się w każdym posiłku uwzględnić owoce lub warzywa. Sięgaj po owoce sezonowe i wybieraj różne dostępne w danym czasie warzywa.
- Zrezygnuj lub ogranicz spożywanie smażonych i pieczonych przekąsek (chipsów, frytek, ciastek). Zastąp je zdrowymi odpowiednikami.
- Zamiast masła i smalcu używaj olejów bogatych w tłuszcze wielonienasycone: sojowego, rzepakowego, szafranowego, kukurydzianego, słonecznikowego.
- Wybieraj nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu i chude mięso.
- Unikaj produktów wysoko przetworzonych i gotowych, pakowanych dań.
Po raz kolejny stajemy więc przed problemem gotowych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Idealnym rozwiązaniem dla twojego zdrowia byłoby przygotowywanie wszystkich posiłków ze świeżych produktów od podstaw. Jednak w dzisiejszych czasach mało kto ma czas na gotowanie, co dopiero pieczenie czy robienie przetworów. Na szczęście na rynku działa coraz więcej sklepów ze zdrową żywnością. Te największe i najlepiej zaopatrzone prowadzą też sprzedaż online. W dobrym sklepie internetowym znajdziesz wszystko, co niezbędne w twojej diecie: ekologiczne kasze i strączki, naturalne przetwory bez sztucznych konserwantów, lekkie pieczywo, płatki śniadaniowe bez cukru, oleje roślinne, przyprawy, a nawet pyszne przekąski z orzechów i suszonych owoców.