buty trekkingowe

Buty trekkingowe sprawdzą się na każdej dłuższej wyprawie w nieco trudniejszym terenie. Oferta jest jednak na tyle szeroka, iż warto wiedzieć jakimi parametrami kierować się przy doborze idealnych butów. W ten sposób dba się o komfort własnych stóp i pomyślne zakończenie wycieczki. Umiejętnie dobrane buty trekkingowe to również gwarancja swobodnego przepływu powietrza i ochrony przed urazami.

Buty trekkingowe – jakie aspekty wziąć pod lupę w pierwszej kolejności?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, a mianowicie: jak często będzie się korzystało z zakupionych butów? w jak wysokie góry będą zabierane? jaki rodzaj turystyki preferują użytkownicy? na jaką pogodę i porę roku mają być przeznaczone?

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania sprawi, że dobór butów nie powinien być zbyt czasochłonny, a po drodze nie popełni się błędu. Do wyboru są dwa podstawowe rodzaje obuwia trekkingowego:

  • niskie – przeznaczone na cieplejsze miesiące dla nieco bardziej doświadczonych turystów,
  • wysokie – zalecane przy turystyce zimowej.

Podstawowym parametrem, którego nie można zlekceważyć jest oczywiście materiał wykonania. Najpopularniejsze rozwiązania to: skóra licowa, zamsz, nubuk i materiał syntetyczny. W porze letniej korzystną opcją będą buty bez membrany (lepszy przepływ powietrza), a zimą z membraną (ochrona przed wilgocią).

Jeśli chodzi o dobór podeszwy warto zdecydować się na buty z dość agresywnym bieżnikiem. Na szlakach zlokalizowanych w niższych górach dużo lepiej sprawdzą się buty z miękką podeszwą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji nie pozostaje nic innego, jak przymierzyć interesujące turystów buty i sprawdzić je na własnej skórze. 

Buty trekkingowe – za jakim obuwiem warto się rozejrzeć?

Jak widać dobór butów trekkingowych wcale nie musi być łatwy. Kolosalne znaczenie ma m.in. to, gdzie konkretnie będą użytkowane oraz jakie wymagania mają potencjalni użytkownicy. 

Dużą popularnością na rynku cieszą się buty marki KEEN. Dostępne w wielu kolorach i wzorach, dlatego nie będzie problemów z dopasowaniem obuwia do swojej ulubionej stylizacji górskiej lub sportowej. 

Buty tej marki charakteryzują się wieloma zaletami, w tym m.in.: gwarancją naturalnego ruchu stopy, poprawioną przyczepnością do podłoża, obecnością oddychającej podszewki i wyjmowanej wkładki, łatwym dopasowaniem do kształtu stopy, wodoodpornością oraz stabilizacją pięty i trzonu. Można je ze sobą zabierać nawet na najtrudniejsze wyprawy po ciężkich szlakach górskich, a do tego wykażą się długą żywotnością.