Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Najlepsze lodówki oferują wiele funkcji, które ułatwiają codzienne użytkowanie i pomagają w przechowywaniu żywności. Technologia No Frost, systemy filtracji wody i powietrza, automatyczne urządzenia do produkcji lodu, funkcja szybkiego zamrażania, oświetlenie LED, sterowanie przez aplikację mobilną, ekologia i oszczędność energii to tylko niektóre z cech, które oferują nowoczesne lodówki. Nic więc dziwnego, że jednym z pierwszych urządzeń, jakie kupuje się do nowego mieszkania, jest właśnie chłodziarko-zamrażarka, a na rynku znaleźć można modele o rozmaitej wielkości oraz różnych parametrach, więc bez problemów da się je dopasować do indywidualnych potrzeb. Sprawdź lodówki idealne do twojej kuchni.

Jak wybrać lodówkę?

Z pewnością dylemat, jak wybrać lodówkę jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ już pobieżna analiza ofert w sklepach może przyprawić o ból głowy. Z jednej strony klienci są przyzwyczajeni do znanych rozwiązań, a z drugiej chętnie sięgają po innowacyjne technologie, które ułatwiają życie, oszczędzają energię oraz sprawiają, że zapewnia się świeżość produktów. Najczęściej przy tym jest wymieniana opcja No Frost. Lodówki wyposażone w tę technologię zapewniają automatyczne rozmrażanie, co oznacza, że nie trzeba ręcznie rozmrażać zamrażarki. A to ułatwia codzienne użytkowanie. Niektóre nowoczesne lodówki mają wbudowane filtry wody i powietrza, które zapewniają czyste powietrze i wodę, eliminując nieprzyjemne zapachy. Poza tym znaleźć można też urządzenia, które posiadają wbudowane automatyczne systemy do produkcji kostek lodu. Ważna jest też funkcja umożliwiająca szybkie zamrażanie żywności. Jest ona przydatna, gdy potrzebujemy szybko schłodzić żywność lub zamrozić produkty w większej ilości. W nowoczesnych lodówkach standardem jest energooszczędne oświetlenie, a sama klasa energetyczna jest już określana na poziomie A+ lub wyższej. Warto też zwrócić uwagę, że na rynku pojawiają się też chłodziarko zamrażarki, którymi można sterować za pomocą aplikacji mobilnej, co umożliwia zdalne monitorowanie stanu lodówki i kontrolowanie jej funkcji.

Czy lepiej wybrać lodówkę wolnostojącą czy też model w zabudowie?

Już na początki poszukiwań optymalnej lodówki trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. One są zależne od wielkości pomieszczenia, jakim się dysponuje, stylu wnętrza oraz oczywiście potrzeb wszystkich użytkowników. Nowoczesna lodówka do nowego mieszkania musi być bowiem niemalże szyta na miarę. Dlatego właśnie warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie wolnostojące czy też to, które się zabudowuje meblami, co sprawia, że praktycznie wtapia się w przestrzeń. Jeśli ma się dużo wolnej przestrzeni w kuchni, to warto korzystać z większej lodówki. Tu szczególnie warto zwrócić uwagę na urządzenia typu side by side. Są one zdecydowanie większe niż tradycyjne lodówki, ale można w nich więcej przechować, łatwiej się z nich korzysta, a także da się znaleźć układ, który świetnie wpisuje się w potrzeby. Lodówka wolnostojąca wprowadza nowoczesny styl do kuchni, a różnego rodzaju dodatkowe elementy sprawiają, że świetnie sprawdzają się na co dzień. Ci, którzy lubią oryginalne i awangardowe rozwiązania, chętnie sięgają więc po te modele. Są one ciekawą ozdobą kuchni. Przy ograniczonej ilości miejsca może się okazać, że lodówka w zabudowie może być bardziej praktyczna, ponieważ można ją zintegrować z resztą mebli kuchennych. Dzięki temu też przestrzeń prezentuje się schludnie i spójnie.

Systemy otwierania drzwi lodówki i pojemność chłodziarki

To niezwykle ważne parametry, które wpływają na codzienne użytkowanie lodówki i dlatego właśnie należy się nad nimi pochylić. Oczywiście w małych kuchniach będzie konieczność wstawienia tradycyjnej lodówki z zamrażalnikiem w dolnej lub górnej części. Im więcej miejsca i im bardziej wygórowane potrzeby, tym chętniej klienci sięgają po lodówki side by side. To rodzaj urządzenia, który charakteryzuje się dwoma drzwiami, z których jedna połowa służy do przechowywania żywności w zamrażalniku, a druga połowa w chłodziarce. Można znaleźć też modele z zamrażalnikiem na dole. To tak zwane lodówki french door, które dają bardzo dużo przestrzeni do przechowywania, a także bardzo wygodnie się z niej korzysta. Jak widać, te propozycje są idealne dla rodzin lub osób, które robią duże zakupy. Dzięki oddzielnym drzwiom na zamrażarkę i chłodziarkę można łatwo i wygodnie dostosować temperaturę w każdej części, a jednocześnie uniknąć przenikania zapachów pomiędzy zamrażarką i chłodziarką. Lodówka Side-by-Side oferuje wygodne rozwiązania takie jak półki i pojemniki na drzwiach czy kosze na owoce i warzywa. To nowoczesne i stylowe urządzenia, które dodają elegancji i funkcjonalności do kuchni.

Czym się lodówki różnią?

Przy wyborze chłodziarki warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość lodówki, funkcjonalność, sposób montażu oraz wygląd. Ten pierwszy element określa, ile żywności można w urządzeniu przechowywać, co musi odpowiadać potrzebom domowników oraz ich stylowi życia. Niezmiennie też przyciągają systemy chłodzenia z regulacją wilgotności, alarmy, filtry wody, funkcje automatycznego odmrażania czy dystrybutor wody i lodu. Ważnym aspektem niezmiennie jest zużycie energii oraz rozplanowanie przestrzeni we wnętrzu lodówki.