Prawidłowo dobrane oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Z uwagi na specyfikę tego pomieszczenia oświetlenie powinno być zróżnicowane, przy czym pierwsze skrzypce gra centralne źródło światła.
Centralne oświetlenie w kuchni – nie tylko żyrandol
W charakterze głównego źródła światła w kuchni – podobnie jak i wielu innych pomieszczeniach domowych – występuje lampa zamontowana na środkowej części sufitu. Sporo osób decyduje się na nowoczesne żyrandole, niemniej takie rozwiązanie nie jest zbyt funkcjonalne w przypadku kuchni odznaczających się niezbyt dużymi rozmiarami. Warto pamiętać, że istnieją jeszcze innego typu lampy sufitowe, które można z powodzeniem zainstalować w kuchni. Są to: plafony, listwy halogenowe oraz oprawy downlight (czyli świecące w dół).
Centralne oświetlenie w kuchni – o czym pamiętać?
Eksperci ze sklepu Centrum Światła przypominają, że lampa sufitowa nie może przytłaczać pomieszczenia – zwłaszcza że meble w kuchni najczęściej ustawiane są wzdłuż ściany. Oznacza to, że osoba wykonująca czynności przy blacie jest skierowana tyłem do oświetlenia głównego, przez co zasłania je sobie plecami. Dlatego właśnie w omawianym pomieszczeniu nieodzowne są dodatkowe źródła światła, które oświetlają poszczególne strefy. Światło emitowane przez główne oświetlenie nie musi być bardzo jasne, niemniej powinno być rozproszone, żeby nie powstały cienie. Warto pokusić się o dobór stosownej żarówki – najlepsze są żarówki LED wyróżniające się bardzo wysokimi walorami użytkowymi. Dostępne są w rozmaitych wariantach, jeśli chodzi o barwę światła – do kuchni nadają się kolory neutralne lub chłodne.
Centralne oświetlenie w kuchni – w jakim stylu?
Projektując oświetlenie kuchenne, trzeba brać poprawkę nie tylko na względy praktyczne, ale także estetyczne. Pod kątem stylistycznym lampy powinny pasować do wystroju całego wnętrza. Sklepy z oświetleniem mają na szczęście na tyle rozbudowaną ofertę, że znalezienie stosownych modeli lamp nie stanowi problemu – od klasycznych po minimalistyczne.