wymiana walut

Planując wakacje za granicą, jednym z etapów przygotowań jest wymiana waluty. Złotówka stanowi obowiązujący środek płatniczy tylko na terenie Polski, dlatego przed wyjazdem do innego kraju, warto udać się do kantoru https://kantormax.net/ i kupić odpowiednią dla danego kraju walutę. Obecnie na świecie funkcjonują zarówno waluty uniwersalne, którymi można płacić w wielu krajach, jak np. dolar amerykański, albo waluty lokalne, charakterystyczne dla danego kraju. Jaką walutę najlepiej zabrać na zagraniczne wakacje?

Wypoczynek w Europie

Kraje zlokalizowane na Południu Europy, jak Włochy, Grecja, Hiszpania, czy Bułgaria, ze względu na atrakcyjne warunki klimatyczne, stanowią najczęstsze kierunki zagranicznych wycieczek Polaków. Większość krajów europejskich znajduje się już w tzw. strefie euro, tzn. że obowiązującą walutą w tych krajach jest właśnie euro. Czasami zdarza się, że w danym kraju można zapłacić zarówno euro, jak i walutą lokalną. Dobrym przykładem jest Bułgaria, gdzie można płacić w euro lub w lewach bułgarskich.

Wymiana waluty na euro to dobre rozwiązanie ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim waluta ta jest honorowana w wielu krajach, a więc stanowi wygodne rozwiązanie dla osób, które podróżują samochodem lub autobusem przez kilka krajów i nie chcą kupować kilku różnych walut w kantorze. W razie potrzeby, wymiana euro na lokalną walutę nie stanowi problemu w niemal żadnym kraju europejskim. 

Gdzie warto zabrać lokalną walutę?

Szczególnie wybierając się na wakacje do Chorwacji, Bułgarii lub Węgier dobrze jest mieć przy sobie lokalną walutę. Kraje te nie należą do strefy euro, chociaż w miejscowościach turystycznych i kurortach zdarza się, że euro jest przyjmowane. Jednak w mniejszych miejscowościach lub miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów, takie rozwiązanie może okazać się niemożliwe.

Wczasy poza Europą

W przypadku, kiedy planuje się wyjazd do bardziej odległego kraju, np. w Ameryce czy Azji, warto przed wyjazdem sprawdzić, jaka w nim obowiązuje waluta. Jednak bez względu na wybraną destynację, powszechnie uznawanym środkiem płatniczym jest dolar amerykański. To waluta globalna, która chociaż wywodzi się i głównie obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, ceniona jest na całym świecie.

Dlaczego dolar amerykański to dobry wybór?

Podobnie jak w przypadku euro, dolar amerykański gwarantuje turystom wygodę, ponieważ podczas podróży przez wiele krajów, nawet na przestrzeni kontynentów, mogą bez przeszkód płacić jedną walutą. Co więcej, w biedniejszych krajach, np. państwach Ameryki Południowej, czy w egzotycznych krajach wyspiarskich, dolar amerykański często jest bardziej pożądany niż lokalna waluta, gdyż kojarzy się ze stabilnością i bezpieczeństwem.