materac

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb organizmu. Jeśli jest odpowiedni, funkcjonujemy znacznie lepiej. Aby dobrze spać, będziemy potrzebować wygodnego łóżka i materaca.

Jaki materac jest najzdrowszy?

W kwestii materaców zdania są podzielone. Jedni mówią, że materac powinien być jak najtwardszy, inni, że im miększy jest ten element łóżka, tym lepiej. Prawda jak zwykle leży pośrodku, i większość osób czuje się najlepiej przy średniej miękkości. Ważne jest natomiast wypełnienie materaca i to, w jaki sposób dopasowuje się on do kształtu ciała.

Niewątpliwie najzdrowsze są materace, które reagują na naszą anatomię. Jeśli spisz na boku najlepszy będzie materac lateksowy lub sprężynowy. Dla osób, które śpią na wznak, plastyczność nie ma takiego znaczenia – odpowiedni będzie zarówno materac sprężynowy czy lateksowy, jak i cieńszy materac z wkładem kokosowym.

Oprócz materaca ważna jest także przestrzeń w sypialni. Dla naszego snu i samopoczucia ma to niebagatelne znaczenie. Dokładniej, jak urządzić sypialnię radzi Odkryty.net – możliwości jest sporo, warto jednak przede wszystkim zadbać o przestrzeń i czystość wokół łóżka.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Łóżko nie mogłoby istnieć bez materaca, ale sam materac bez łóżka już tak. W minimalistycznych wnętrzach popularne jest wstawianie do sypialni tylko i wyłącznie materaca, który ustawiony jest przy ścianie. To wygodna i niedroga opcja. Jednak wiele osób nadal woli wybrać łóżko, które odpowiedni materac może uzupełnić.

Łóżek jest tak wiele, ile sposobów życia i gustów klientów. Dla osób żyjących w pojedynkę często wybierane są wąskie łóżka składane lub klasyczne. Do małżeńskiej sypialni przyda się łóżko podwójne. Warto natomiast zwrócić uwagę na materiały, z jakich skonstruowane jest łóżko. Coraz większą estymą cieszą się łóżka drewniane, wykonane na przykład z drewna olchowego, brzozowego czy bukowego. Takie jasne meble prezentują się wyjątkowo pięknie i nadają sypialni harmonii i miękkości. Furorę robię także klasyczne łóżka metalowe ze skromnym stelażem. Uzupełnione o duży i wygodny materac będą meblem, na którym z radością będziemy spędzać czas i odpoczywać.

Jak urządzić zdrową i wygodną sypialnię?

Sypialnia to miejsce, które powinno jak najbardziej kojarzyć się z relaksem. Warto urządzić ją tak, aby przestrzeń wokół łóżka nie była przytłaczająca, ale byśmy jednocześnie czuli się w tej przestrzeni przytulnie i domowo. Łóżko warto postawić przy ścianie. Otoczenie łóżka możemy pomalować na spokojne, relaksujące kolory. Dobrym pomysłem jest także powieszenie zdjęć, na przykład z wakacji, czy obrazów, które przywołują miłe wspomnienia.

Obok łóżka nie może zabraknąć książek. Jeśli masz pokaźną biblioteczkę, możesz wydzielić przestrzeń przy łóżku, w której znajdują się książki specjalnie do czytania przed snem.

Warto także zadbać o odpowiednią kolorystykę w całej sypialni, nie tylko w okolicach łóżka. Najlepiej, gdyby kolory były harmonijne i nieagresywne. Dobrym pomysłem jest także postawienie w sypialni kominka zapachowego – olejki aromaterapeutyczne odprężą Cię i miękko poprowadzą w świat snów.