włóczka

Robieniem na drutach niegdyś zajmowały się nasze babcie i prababcie. Niestety wiedza ta szybko straciła na wartości i obecnie mało kto pasjonuje się tym wyjątkowym hobby. Może i szkoda, ponieważ robienie na drutach to niesamowite i wciągające zajęcie, które wycisza, uczy dokładności i cierpliwości. Niemniej jednak bez odpowiednich narzędzi i materiałów, nic z tego nie wyjdzie. Od czego zatem zacząć dzierganie na drutach?

Jakie druty dziewiarskie na start?

Podstawowym narzędziem rękodzielniczym będą – jak nietrudno zgadnąć – druty do robótek. Jest ich kilka rodzajów i różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Ponadto druty te dostępne są w kilku rozmiarach, co również ma duże znaczenie. Dlaczego w ogóle trzeba na to zwracać uwagę?

Okazuje się, że na każdych drutach pracuje się nieco inaczej. Chodzi przede wszystkim o ich elastyczność i śliskość. Druty metalowe jak można się domyślić są bardzo sztywne, podczas gdy te wykonane z drewna lub bambusa, będą mniej lub bardziej wyginać się. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z dzierganiem, wtedy warto postawić na druty metalowe lub te wykonane z bambusa. Co do rozmiaru, to optymalnym wyborem będą druty w rozmiarze 12.

Jakie materiały do dziergania?

Następna i niezbędna rzecz do dziergania to oczywiście materiał, z którego wykonamy dany projekt. Najczęściej sięgamy po różnego rodzaju włóczki. Tutaj również znajdziemy cały szereg produktów, różniących się nie tylko materiał pochodzenia, ale również barwą. Dostępne są włóczki wełniane, bawełniane, bambusowe, akrylowe czy nawet cieniowane. Bogaty wybór sprawia, że bez trudu skomponujemy zbiór materiałów do konkretnego projektu. Więcej informacji na temat dziergania czy też szydełkowania, znajdziemy na stronie pasjanitka.pl.

Podsumowanie

Dzierganie na drutach to idealny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Wprawna ręka pozwoli nam dziergać oryginalne dzieła sztuki – w tym ozdoby i elementy ubioru, takie jak czapki, szaliki, swetry czy też skarpetki. Ponadto robienie na drutach nie należy do drogiego hobby i podstawowy zestaw narzędzi oraz materiałów kupimy już za kilkadziesiąt złotych.