otulacz dla niemowląt

Otulacze to niezwykle popularne i wielofunkcyjne akcesoria dla dzieci. Zastępują kocyki, pieluszki tetrowe, a nawet ręczniki. W niemowlęcej wyprawce powinno znaleźć się ich przynajmniej kilka na zmianę, ponieważ okażą się bardzo praktyczne szczególnie w pierwszych tygodniach życia malucha. Jaką rolę pełni otulacz w życiu młodej mamy i niemowlaka?

Do czego używa się otulaczy niemowlęcych?

Otulacz niemowlęcy to nic innego jak sporej wielkości kawałek materiału w kształcie kwadratu lub prostokąta. Podstawową rolą otulacza, jak sama nazwa wskazuje, jest otulanie dziecka, czyli zawijanie go w przysłowiowy kokon. Ściśnięte w nim dziecko czuje się jak w brzuchu mamy – ciasno, ciepło, bezpiecznie. Zwykle niemowlę nie potrzebuje niczego więcej, aby wyciszyć się i zasnąć.

W zależności od grubości oraz materiału, z jakiego otulacz został wykonany, taki produkt może posłużyć także jako:

– prześcieradło do łóżeczka, wózka, kołyski,

– kocyk do fotelika, wózka i łóżeczka,

– podkład do przewijania,

– podkład do karmienia,

– osłonka do karmienia,

– osłona przed promieniami słońca i silnym wiatrem, 

– ręcznik kąpielowy. 

Otulacze są zatem bardzo funkcjonalne, a jeśli mają odpowiednią wielkość, sprawdzą się nie tylko u niemowlaka, ale nawet przy kilkulatku. 

Jaki otulacz wybrać?

Największą popularnością cieszą się otulacze bawełniane i bambusowe. Otulacz z bawełny jest przyjemny w dotyku, miękki i oddychający. Dobrze się pierze i wchłania wodę, dlatego sprawdza się jako okrycie letnie czy cienki ręcznik. Z kolei otulacz bambusowy dla niemowląt poza miękkością i delikatnością oferuje także doskonałe właściwości higroskopijne i antybakteryjne. Bambusowe włókna nie sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów, co ułatwia utrzymanie tkaniny na odpowiednim poziomie higieny. Poza tym, otulacz bambusowy oferuje dobrą wentylację, która zapobiega przegrzewaniu malucha. Jest też odporny na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. 

Na co zwrócić uwagę wybierając otulacz niemowlęcy?

Poza materiałem wykonania, najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego otulacza będzie jego rozmiar. Modele o bokach długości około 100 – 120 cm okażą się najbardziej uniwersalne, ponieważ posłużą zarówno przy niemowlęciu, jak i przy starszaku. Nie bez znaczenia będzie także staranność ich wykonania czy ogólny design. W końcu dzisiaj cenimy sobie nowoczesny i estetyczny wygląd wszystkich akcesoriów dziecięcych. Na szczęście, otulacze dla niemowląt występują w wielu wzorach i kolorach do wyboru, co pozwala dopasować je na przykład do barwy wózka czy pokoju dziecka.