piec

Gaz to paliwo, które w ostatnich latach było na wielu płaszczyznach promowane jako to, które będzie alternatywą dla typowych kopciuchów. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób przestawiło się na gaz i obecnie wykorzystuje to paliwo do ogrzewania domu, a także do uzyskiwania w domu ciepłej wody użytkowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istotne będzie właściwe przygotowanie wyposażenia, które pozwoli na stworzenie funkcjonalnej praktyczne instalacji, która będzie funkcjonować na wysokim poziomie. 

Jaki kocioł gazowy wybrać? 

Planując ogrzewanie gazowe należy mieć na uwadze to jakie rozwiązania tam będą wykorzystywane jeśli chodzi o to ogrzewanie i jego funkcjonalność. Dostępne są różne rozwiązania, w tym kocioł dwufunkcyjny i piec gazowy z zasobnikiem, który posiada wyjściowo tylko jedną funkcję. Warto uwzględnić oba rozwiązania i przy indywidualnej analizie miejsca montażu tego kotła wybrać to rozwiązanie, które w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Oczywiście trzeba brać pod uwagę to czym te kotły będą się charakteryzować. 

Wysokiej jakości piec z zasobnikiem 

Podstawowa opcja to piec gazowy z zasobnikiem. W tej sytuacji mamy do czynienia właściwie z kotłem jednofunkcyjnym, który przygotowany jest do funkcjonowanie w układzie centralnego ogrzewania. Do niego natomiast przygotowywany jest osprzęt z zasobnikiem, który umożliwi, by taki kocioł funkcjonował również jako system odpowiadający za przygotowywanie wody użytkowej. Woda gromadzona jest w zasobnik, w którym zastosowania cyrkulacja sprawia, że od razu po odkręceniu wody z kranu zaczyna się lać woda ciepła, nie trzeba czekać aż dojdzie do jej podgrzania. Minusem będzie to, że piec gazowy z zasobnikiem wymaga odpowiednio dużo miejsca na umiejscowienie zasobnika i to niekiedy może stanowić problem, gdy np. łazienka nie jest zbyt duża. 

Kocioł dwufunkcyjny 

Innym rozwiązaniem będzie wykorzystanie takich systemów, w których realizowany jest kocioł dwufunkcyjny. W tej sytuacji mamy do czynienia z kotłem, który charakteryzuje się tym, że ma wbudowany podgrzewać i w tej sytuacji ciepła woda dostarczana jest w formie bieżącego podgrzewania w kotle gazowym. Uwzględniając dostępne rozwiązania kocioł dwufunkcyjny może wydawać się interesujący, natomiast trzeba być świadomym tego, że ogrzewanie wody wygląda inaczej i na ciepłą wodę należy poczekać. Natomiast jest to rozwiązanie, które ze względu na wbudowany podgrzewacz sprawdzi się tam, gdzie nie będzie miejsca na to, by przygotowywać piec gazowy z zasobnikiem.