cząber

Ta niezwykła roślina świetnie sprawdza się jako smakowy dodatek do wielu potraw, choć z jej właściwości chętnie korzystają też amatorzy ziołolecznictwa. Cząber ogrodowy to wspaniały dar natury, a umiejętne wykorzystanie właściwości tej rośliny, każdemu z nas przyniesie wiele korzyści. Co warto wiedzieć na ten temat?

Cząber ogrodowy i najważniejsze informacje na jego temat

Cząber ogrodowy to roślina jednoroczna, która wyróżnia się silną łodygą o fioletowoczarnej barwie oraz lancetowatymi liśćmi o ciemnozielonym zabarwieniu. W lipcu i w sierpniu dodatkową ozdoba tej rośliny stają się drobne kwiaty.

Gdzie można spotkać się z tą rośliną?

Cząber w naturze występuje na wybrzeżach Morza Czarnego i Śródziemnego. Występujące tam wapienne wzgórza zapewniają tej roślinie doskonałe warunki do rozwoju. Ze względu na popularność cząbru, znane też są jego uprawy, z którymi można się spotkać w wielu miejscach.

Cząber i jego lecznicze właściwości

Medycyna naturalna chętnie korzysta z wyjątkowych właściwości tej rośliny. Ziele cząbru zawiera sporo olejków eterycznych oraz garbników, nie brak w nim również soli mineralnych, stanowiących cenne wsparcie dla naszego organizmu. To dzięki nim zdrowa dieta, w której cząber pojawia się jako często stosowana przyprawa, może nam dostarczyć sporych ilości tak ważnych minerałów, jak żelazo, mangan, kobalt lub cynk. Jako naturalny lek, cząber sprawdzi się w przypadku tych osób, które mają problemy z przewodem pokarmowym. Cząber pomaga w walce ze wzdęciami, jest też środkiem znanym ze swych wiatropędnych i przeciwzapalnych właściwości. Jako przyprawa może być wykorzystywany przez tych, którzy chcą wspomóc proces trawienia oraz przyswajania pokarmów. Cząber pomaga też w przypadku problemów z biegunkami oraz niestrawnością, zwalcza też pasożyty oraz nieżyty przewodu pokarmowego. Do jakich dań można go dodawać? Obecność cząbry ogrodowego bardzo często uwzględniają przepisy na dania z warzyw strączkowych, choć roślina ta świetnie sprawdza się i jako przyprawa do dziczyzny, i jako dodatek do placków ziemniaczanych.

Cząber ogrodowy to jeden z tych darów natury, z którego właściwości z pewnością warto skorzystać. To wspaniała przyprawa, a jednocześnie lek, który w prosty i naturalny sposób pomoże nam rozwiązać wiele problemów z trawieniem oraz pracą przewodu pokarmowego.

poczta przesyłka kwiatowa