sposoby na łagodzenie okresu

Bolesne miesiączki to problem niezwykle powszechny. Ból menstruacyjny bywa bardzo silny, utrudniając przy tym codzienne funkcjonowanie, niejednokrotnie zmuszając do sięgania po środki farmakologiczne. Jak radzić sobie z tego typu dolegliwościami?

6 skutecznych sposobów na skuteczne złagodzenie bólu podczas miesiączki

Wiele kobiet nie chce sięgać co miesiąc po środki przeciwbólowe, a pomimo miesiączki nie chcą czuć się wykluczone z życia na kilka dni. Dlatego też, warto wiedzieć jakie są objawy okresu – jak je łagodzić. Chcąc zniwelować odczucie dyskomfortu towarzyszące okresowi dowiedz się jakie jest 5 porad na uniknięcie bolesnych miesiączek.

1. Ciepło i termofor

W czasie miesiączki ciepło jest twoim sprzymierzeńcem w łagodzeniu bólu podbrzusza oraz skurczów macicy. Warto skorzystać z termoforu lub ciepłego okładu w okolicach podbrzusza. Innym sposobem będzie ciepła kąpiel, ale ważne by nie trwała ona zbyt długo, a także, by woda nie była za gorąca, gdyż może to spowodować nasilenie krwawienia.

2. Odpowiednia dieta

Mało kobiet wie jak pomocna przy łagodzeniu objawów okresu może okazać się dieta. Podczas miesiączki warto spożywać dania lekkostrawne, które zniwelują wzdęcia, a także pomogą w odciążeniu żołądka i nie wywołają uczucia ciężkości. Dla rozluźnienia mięśni macicy, warto spożywać produkty bogate w magnez czyli np. brązowy ryż, gorzką czekoladę, banany. Innymi suplementami, o które warto zadbać są: witamina C (odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych), witaminy z grupy B (odpowiadające za produkcję czerwonych krwinek, co ma szczególne znaczenie przy utracie krwi w czasie miesiączki), żelazo, witaminę K (odpowiada za krzepliwość krwi).

3. Zioła i suplementy diety

Dla złagodzenia objawów okresu na szczególną uwagę zasługują napary ziołowe o działaniu rozkurczowym np. rumianek, mięta, melisa. Z kolei z suplementów warto sięgnąć po magnez, witaminę B6, witaminę C, cynk.

4. Aktywność fizyczna

Jeżeli ból, podczas okresu, nie jest aż na tyle dokuczliwy, warto zdecydować się na niezbyt wycieńczającą, umiarkowaną aktywność fizyczną. Pobudzi ona krążenie, dotleni organizm i pomoże rozluźnić spięte mięśnie.

5. Masaż podbrzusza przy użyciu olejków

Delikatny masaż dolnych partii brzucha pomoże w rozluźnieniu spiętych mięśni. Warto wykonać go z użyciem olejków o działaniu rozkurczowym. Świetnie sprawdzi się do tego olejek lawendowy, olejek różany lub olej sezamowy, który złagodzi bóle menstruacyjne.

6. Odpoczynek i relaks

Podczas bolesnych miesiączek warto znaleźć chwilę na wyciszenie i uspokojenie, aby zmniejszyć poziom stresu, który może powodować dodatkowe, wzmożone napięcie mięśni. Dobrym sposobem będzie medytacja czy delikatna joga, która pomoże się rozluźnić.