podstawowa opieka zdrowotna

Planując ciążę lub będąc w jej pierwszych tygodniach, trzeba przemyśleć wszystkie aspekty dotyczące opieki medycznej przyszłej mamy. Jest to czas na to, aby wybrać centrum medyczne, lekarza prowadzącego oraz zaplanować kalendarz badań tak, aby dziecko i mama pozostawali pod najlepszą opieką zarówno w czasie ciąży, jak i po narodzinach maluszka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Wyjątkowy czas, wyjątkowa opieka

To książkowe 9 miesięcy ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przyszła mama musi przygotować się na zmiany, które zajdą w jej ciele, a także psychice. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby w jej otoczeniu zawsze przebywał ktoś bliski, kto zaoferuje pomoc nawet w najzwyklejszych czynnościach, takich jak ugotowanie obiadu, czy też wyjście po zakupy.

Oprócz wsparcia rodziny ważne jest też wsparcie lekarza. To ostatni dzwonek do tego, aby wybrać lub zmienić zakład opieki zdrowotnej i sprawdzić, czy podstawowa opieka zdrowotna jest wystarczającym zabezpieczeniem.

Rozważ prywatne centrum medyczne

Wiele przyszłych mam, szukających sprawdzonego centrum medycznego, decyduje się na rozwiązanie, jakim jest prywatna opieka zdrowotna. W ten sposób mogą zapewnić sobie na zabezpieczenie najwyższej jakości, a także ominąć wiele niedogodności, takich jak oczekiwanie w kolejkach. Prywatne zakłady opieki zdrowotnej często wyposażone są w nowoczesne sprzęty umożliwiające szybkie i dokładne badania, dzięki którym przyszła mama ma pewność, że maluch rozwija się w prawidłowy sposób.

zdrowie
Your health is in the good hands. Confident female doctor in white uniform looking at camera and smiling while standing against grey background

Wybór lekarza prowadzącego – jak to zrobić?

Lekarz to niezwykle ważna osoba w czasie ciąży. To właśnie do niego przyszła mama może zwracać się z wszystkimi wątpliwościami, zadawać pytania dotyczące badań i rozwoju dziecka. Bardzo ważny jest komfort fizyczny i psychiczny, jaki kobieta odczuwa w gabinecie, dlatego też znaczenie ma charakter doktora prowadzącego.

Oprócz tego warto opierać się na doświadczeniu i opinii lekarza wśród innych mam, który powierzyły swoje życie w ręce konkretnego specjalisty. Pozostaje też kwestia tego, czy wybrać lekarza, czy też postawić na położną. Ta druga opcja rozważana jest jednak tylko wtedy, gdy w czasie ciąży nie pojawiają się żadne powikłania.

Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?

Już w pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama musi wykonać zestaw badań, dzięki którym nie narazi dziecka na żadne niebezpieczeństwo. Są to przede wszystkim: morfologia krwi, cytologia, a także badanie pH pochwy. Większość z nich zapewnia podstawowa opieka zdrowotna, jednak prywatne centrum lub dodatkowy abonament może zaproponować szerszy zakres opieki i dokładniejsze analizy.

W kolejnych tygodniach ciąży należy też wykonać pomiary masy ciała, ciśnienia i badanie przeciwciał odpornościowych. Bardzo wiele z nich, na przykład badanie USG lub morfologia krwi, będą powtarzać się także na dalszych etapach ciąży. Opieka zdrowotna przez te 9 miesięcy może wydawać się wymagająca i pochłaniająca czas, jednak dobra organizacja, wsparcie i zaufany specjalista z pewnością pomogą przyjść na świat zdrowemu maluszkowi.