Wśród wielu rodzajów karm dla psów znajdują się również produkty specjalnego przeznaczenia dedykowane psom ras małych i miniaturowych. Specjalna karma dla małych psów jest odpowiedzią na szczególne potrzeby żywieniowe tych zwierząt. W odróżnieniu od karm tradycyjnych dla psów ras średnich i dużych takie karmy mają inną formę. Ich cechą charakterystyczną są małe kawałki, które ułatwiają pobieranie pokarmu. Podawanie tego typu karmy małemu psu ułatwia trawienie i minimalizuje ryzyko zadławienia.

Mniejsze kąski i luźniejsza forma

Wyróżnikiem większości dostępnych na rynku karm dla psów małych ras jest rozdrobniona i miękka struktura znajdującego się w nich mięsa. Najczęściej są to karmy mokre składające się z niewielkich kawałków pokarmu, z których pogryzieniem i przełknięciem nie będzie miał problemu nawet najmniejszy piesek o miniaturowych szczękach. Mokra karma dla małych psów nie tylko ułatwia zwierzęciu jedzenie, ale także, ze względu na dużą zawartość wody, jest produktem o obniżonej gęstości kalorycznej, co w przypadku psów małych ras jest niezwykle ważne. Wiele małych psów ma tendencję do tycia, zwłaszcza jeśli ich dieta bazuje na wysokokalorycznej, suchej karmie. Podawanie psom małych ras mokrej, niskokalorycznej karmy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie ryzyka otyłości i związanych z nią chorób.

Specjalne karmy dla psów z alergiami

Wiele psów małych ras jest zwierzętami o dość wrażliwych żołądkach i podawanie im standardowej karmy bogatej w wypełniacze pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w ziarna zbóż, może prowadzić do różnego rodzaju problemów gastrycznych. Dlatego wiele karm dla małych psów jest karmami specjalnymi, bezzbożowymi i wysokobiałkowymi. Na przykład wiele karm oferowanych przez markę Dolina Noteci, dla małych psów, jest wolnych od glutenu, sztucznych barwników i syntetycznych wzmacniaczy smaku. Szczególnie ważne jest eliminowanie z diety małego psa składników pochodzenia roślinnego, które mogą powodować alergię. Dlatego najlepszym wyborem wydaje się wysokobiałkowa karma dla małych psów typu mokrego, z mniejszą ilością tłuszczu i dużą ilością wody dodatkowo obniżającej jej gęstość kaloryczną.

Cechami charakterystycznymi pełnoporcjowych karm dla psów małych i miniaturowych są małe kawałki wchodzącego w ich skład mięsa oraz ich obniżona gęstość kaloryczna. Często są to karmy wysokobiałkowe i specjalne, pozbawione określonych substancji, które mogą wywoływać alergie pokarmowe u zwierząt. Dobrym przykładem takich produktów są karmy bezzbożowe, wolne od glutenu.