łóżko

Nawet najpiękniejsza komoda, pojemna szafa czy nowoczesny aneks kuchenny nigdy nie będzie ważniejszym meblem od łóżka, na którym możemy wypocząć i zregenerować siły po całym dniu aktywności. Należy wobec tego zadbać o to, aby było ono wygodne i zapewniało komfortowy sen. Jest kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka.

Sposób na dobranie odpowiedniego łóżka

Wybierając łóżko do spania, trzeba mieć na uwadze jego wymiary, wysokość ramy. W przypadku singli zwykle odpowiedni będzie materac o szerokości 90/120 cm. Przy tym podwójnym minimalną szerokością jest 140 cm, ale warto wybrać co najmniej 160 cm. Jeśli chodzi o wysokość łóżka, to zasada jest tutaj prosta – im będzie ono wyższe, tym lepiej. Przekłada się to na łatwiejsze wychodzenie i siadanie, lepszą wentylację, dodatkową przestrzeń do wykorzystania pod stelażem. Świetną opcją okazuje się być łóżko kontynentalne, którego wysokość wynosi aż ponad 50 cm. W przypadku osób starszych i borykających się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Na uwadze powinno się mieć również obecność wezgłowia, które mocno podnosi komfort użytkowania, podpiera plecy, oddziela nas od chłodnej i nieprzyjemnej w dotyku ściany, przy której stoi łóżko.


Kolejną kwestią jest stelaż do łóżka, który może być regulowany manualnie, nieregulowany wcale lub sterowany elektrycznie. Najdroższa będzie oczywiste ostatnia opcja, czyli ze sterowaniem na pilota. Jeśli jednak liczymy na pełną wygodę i wysoki komfort użytkowania, warto wybrać stelaż pozwalający na regulowanie wysokość zagłówka i miejsca na nogi. Bardzo ważny będzie wybór właściwego materaca, który zawsze trzeba dobierać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Kierowanie się wyłącznie ceną z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Do dyspozycji mamy obecnie multum rodzajów materacy – sprężynowe, piankowe, lateksowe, kokosowe itd. Bardzo istotne będzie to, aby dobrać optymalną twardość materaca. Wygląd mebla także ma znaczenie i warto dobrać go do aranżacji wnętrza. Ma pełnić przecież nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/13-lozka-do-spania