mieszkanie

Jeśli komuś wydaje się, że wystarczy wybrać z katalogu interesujące nas mieszkanie, skontaktowanie się z właścicielem, obejrzenie lokum i uiszczenie należności, mocno się zdziwi, bo w praktyce zakup nieruchomości jest czasochłonną i dosyć skomplikowaną procedurą. Ogrom formalności do załatwienia potrafi mocno zniechęcić już na samym stracie a t przecież dopiero początek naszej drogi do nacią nowego lokum. Warto się do tego wszystkiego odpowiednio przygotować i wiedzieć, jak może to wszystko mniej więcej wyglądać.

Etapy składające się na zakup mieszkania


Samo szukanie idealnego mieszkania może być nie lada wyzwaniem. Niektórzy poszukują go przez wiele miesięcy, spędzają wiele godzin na oglądaniu przeróżnych lokali. Zanim jednak przejdziemy do przeglądania jakichkolwiek ofert, trzeba najpierw oszacować dokładnie swój budżet, czyli możliwości finansowe. Nie ma sensu rozglądanie się za mieszkaniami, na które nas nie stać. Będzie to tylko niepotrzebną stratą czasu. Często do sfinansowania zakupu niezbędnym krokiem okazuje się być zaciągnięcie kredytu bankowego, dlatego już na początku trzeba sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jeśli chcemy przyspieszyć i ułatwić sobie poszukiwania, warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości.

Kolejnym etapem będzie weryfikacja dewelopera, jeśli zamierzamy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego. Wymagać należy od niego prospektu informacyjnego. Trzeba go również sprawdzić pod kątem tego, czy przypadkiem nie znajduje się w KRS, nie zalega z płatnościami wobec US czy ZUS. Weryfikacja dotyczy również prawa własności do gruntu i pozwoleń na budowę. Jeśli nie dysponujemy własnymi środkami do sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży i musimy w tym celu wziąć kredyt, cały proces wydłuży się. Sprzedawca będzie musiał zaczekać, aż nie zostanie nam przyznany kredyt. Bardzo często banki wymagają okazania się umową przedwstępną ze sprzedającym, dlatego należy ją podpisać już zawczasu. Wiąże się to z koniecznością wręczenia zadatku lub zaliczki. Po podpisaniu umowy kredytowej można już przejść do dopełnienia formalności, czyli do podpisania ostatecznej umowy zakupu w formie aktu notarialnego. Uruchomienie kredytu przekłada się na możliwość odebrania upragnionych kluczy do swojego nowego mieszkania.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.maxon.pl/mieszkania/mieszkania-na-sprzedaz