czernobyl

Oczywiste jest, że Czarnobyl to najgorszy wypadek nuklearny w historii naszego społeczeństwa.

33 lata temu katastrofa miała miejsce w reaktorze Czarnobylskiej Jednostki 4 i spowodowała konieczność ewakuacji ponad 300 000 osób z pobliskich regionów. 

Była to tragedia dla całego społeczeństwa, która wciąż rozbrzmiewa w krajach postsowieckich. Co więcej, udowodniono, że 4000 zgonów z powodu raka od tego okresu jest następstwem tej tragedii. Teraz pytanie brzmi: czy Czarnobyl i Prypeć można oczyścić? Czy można zrobić coś, aby ponownie przeżyć to terytorium? Zrozumiałe jest, że nie można zapomnieć o tej katastrofie. Mamy jednak nadzieję, że już wkrótce sytuacja w Czarnobylu zmieni się na lepsze. Znani na całym świecie naukowcy już pracują nad tym problemem. 

Kilka faktów na temat tej tragedii

Co z Czarnobylem, możesz tam mieszkać? Jest to kwestia poważnej troski współczesnych naukowców. Zanim przeanalizujemy główne środki, jakie naukowcy podejmują w tym obszarze, rzućmy okiem na główne czynniki dotyczące tego obszaru, którego prawdopodobnie nie znasz.

  • Szwedzi jako pierwsi wysłali ostrzeżenie, że stało się coś strasznego.
  • Radioaktywne izotopy przenoszone przez pył były głównymi zabójcami.
  • „Nieoficjalnie” ludzie nadal mieszkają w tej okolicy.
  • Nadal są gorące punkty promieniowania.
  • Możesz odwiedzić ten obszar jako turysta. StalkerWay organizuje wycieczki bezpieczeństwa  z Wielkiej Brytanii do Prypeci . Możesz zobaczyć wioskę Kopachi, Czerwony Las i poczuć niesamowitą atmosferę Miasta Duchów.

Czy Czarnobyl i pobliskie terytorium mogą być zamieszkałe? Przejdźmy teraz do omówienia głównych środków, które należy podjąć, aby oczyścić to terytorium z promieniowania.

  • Stalowy łuk pokrywa wybuchający reaktor

W 2013 r. Zbudowano ogromną konstrukcję w celu pokrycia rozbitego reaktora. Jego kluczową rolą jest pokrycie resztek i ochrona przed wyciekami promieniowania. Po raz pierwszy został zaprojektowany ponad 20 lat temu i jest w budowie od 2009 roku. Teraz jego kluczową misją jest wyeliminowanie ryzyka zanieczyszczenia.

Projekt oczyszczania gleby radioaktywnej za pomocą słoneczników

Projekt opracował Masamichi Yamashita, utalentowany profesor Uniwersytetu Japońskiego w 2011 roku. Jego nadrzędnym celem jest wyeliminowanie radioaktywnego cezu poprzez hodowanie słoneczników na tej ziemi. Chodzi o to, że słoneczniki o średniej zawartości oleju mogą wchłaniać radiogeniczny cez z gleby. Następnie naukowcy przetworzą rośliny za pomocą bakterii kompostujących w celu zmniejszenia ich objętości. 


Nawiasem mówiąc, ten projekt ma jeszcze jedną zaletę – może tłumić zanieczyszczony pył, zasłaniając słoneczniki na lądzie. Po pierwsze, nasiona słonecznika zostały zasadzone na tym obszarze w 1986 roku. Udowodniono, że mogą one doskonale przyjmować radiogeniczny cez z gleby.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, a co ze zbiorami? Nie martw się, ponieważ zostanie przetworzony. Zebrane słoneczniki zostaną przetworzone za pomocą bakterii hipertermofilnych. Następnie zostaną one przekształcone w dwutlenek węgla lub inne minerały w krótkim czasie. 

Dzięki temu projektowi liczba upraw zostanie znacznie zmniejszona. Ponadto, jeśli kompostowane produkty mają wysoki poziom jądrowy, będą przechowywane pod grubą warstwą osłony.

Mówiąc o Czarnobylu, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie: „Czy możesz tam mieszkać?” Dziś widzimy, że naukowcy podejmują pewne działania, aby oczyścić to terytorium z promieniowania. W tej chwili niemożliwe jest całkowite oczyszczenie terytorium z promieniowania. Ale dzięki takim projektom jego poziom będzie zdecydowanie niższy.