napoje roślinne

Nietolerancja laktozy dotyka coraz większą liczbę osób. Dotyka ona również dużą liczbę dzieci. Jeszcze dziesięć lat temu rodzice byli zachęcani do codziennego podawania dzieciom mleka krowiego. Wapń zawarty w mleku jest cennym składnikiem budulcowym dla zdrowia kości. Niestety, laktoza (czyli cukier mleczny) przynosi więcej szkody niż pożytku. Jak możemy znaleźć właściwe rozwiązanie?

Rośliny bogate w wapń

Nie jest prawdą, że mleko krowie jest najlepszym źródłem wapnia. Jest ono szczególnie szkodliwe, jeśli występuje w postaci przesłodzonych napojów mlecznych, które są pełne sztucznych konserwantów i barwników. Istnieje wiele roślinnych alternatyw dla mleka krowiego. One również zawierają wapń w swoim składzie.

Picie standardowego mleka staje się coraz bardziej kontrowersyjne. Pojawia się coraz więcej dowodów na poparcie tezy, że mleko krowie nie jest dla nas dobre. Po pierwsze, mleko kupowane w sklepie często nie jest tak zdrowe jak mleko prosto od krowy. Po drugie, wielu hodowców bydła mlecznego nie dba o humanitarne warunki życia krów.

Konsumenci są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z alternatywy dla mleka krowiego i szukają rozsądnych alternatyw. Okazuje się, że algi morskie są doskonałym źródłem wapnia i można je znaleźć w żywności wegańskiej. Są one bogate w wapń i inne cenne składniki, takie jak przeciwutleniacze, które chronią przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Napój ryżowy z wapniem z alg morskich jest pyszny i stanowi zdrową alternatywę dla zwykłego mleka. Można go spożywać na surowo lub w postaci ciepłego kakao, a także jako pyszną owsiankę na śniadanie. Nie jest to jedyna opcja roślinna, która zawiera dodatek wapnia.

Istnieje wiele napojów roślinnych, w przeciwieństwie do monotematycznego mleka krowiego. Można je przyrządzać z dowolnego zboża, w tym z owsa i żyta. W sklepach można znaleźć zarówno duże kartony popularnych soków roślinnych, jak i małe kartoniki. Jeśli Twoje dziecko nie lubi śniadań, może w szkole wypić zdrowy napój roślinny, np. kokosowy.

Popularne napoje roślinne

Moda na spożywanie napojów roślinnych w Polsce jest jeszcze dość młoda. Początkowo produkty te były dostępne tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Największą popularnością cieszyły się wówczas napoje sojowe i ryżowe. Ze względu na rosnący popyt na rynku zaczęły pojawiać się inne produkty roślinne: napój orkiszowy, owsiany, a w końcu napój z orzechów chufa.

Napoje te dostarczają nie tylko białka, ale także wielu innych cennych składników. Dlatego ważne jest, by próbować różnych napojów. Może spodoba Ci się napój ryżowy, a innym razem napój kokosowy. Dzięki temu urozmaicisz swoją dietę, wzbogacisz ją w witaminy i minerały, a także sprawisz, że będzie smaczniejsza.

Najpopularniejsze napoje to ryżowy i sojowy. Wiele osób lubi także napoje migdałowe i owsiane. Dzieci uwielbiają produkty smakowe, takie jak napoje czekoladowe i owsiane. Ważne jest jednak sprawdzenie, czy produkt jest słodzony syropem kukurydzianym, a nie białym cukrem. Warto też sprawdzić, czy produkt ma obniżoną zawartość tłuszczu.

Ważne jest, aby nie kupować produktu w zwykłym sklepie. Zamiast tego należy skupić się na sklepie BIO. Ze względu na zwiększony popyt na żywność pochodzenia roślinnego, pojawiają się również napoje, które nie spełniają norm jakościowych i zdrowotnych.

Włącz napoje roślinne do codziennego zdrowego posiłku

Napoje roślinne są pyszne zarówno na surowo, jak i po przygotowaniu. Świetnie pasują do dań słodkich i pikantnych. Napój kokosowy doskonale sprawdza się w kuchni tajskiej, zwłaszcza w sosie curry lub pikantno-słodkiej zupie.

Mleko migdałowe nadaje płatkom owsianym przyjemny, wyrazisty smak. Jest on subtelny i dobrze komponuje się z kwaśnymi składnikami, takimi jak syrop malinowy lub żurawinowy. Napoje roślinne można również dodawać do wypieków, deserów na zimno lub ulubionej kawy. Można uniknąć rzadkiego i rzadkiego mleka roślinnego, podgrzewając je do temperatury kawy lub ubijając na puszystą pianę.

Czy to możliwe? Tak! Mogą one zastąpić niezdrową i tłustą bitą śmietanę.

Sprawdź także: Czym jest efekt jojo i jak go powstrzymać? Czytaj więcej na https://dietynatacy.pl/problemy-dietetyczne/efekt-jojo-czym-jest-i-jak-go-powstrzymac/vioe_dvpf

Czy napoje roślinne są dla Ciebie zdrowe?

Wspomnieliśmy już, że napoje roślinne są pyszne i dobre dla zdrowia. Wiele z nich zawiera wapń, a także magnez oraz witaminy E, D i z grupy B. Napoje sojowe mają wysoką zawartość białka i wyróżniają się spośród innych napojów roślinnych. Napoje owsiane są bogate w beta-glukany, które regulują poziom cukru we krwi i wspomagają metabolizm.

Migdały są dobrym źródłem witaminy E, która może być wykorzystywana jako przeciwutleniacz. Osoby cierpiące na chorobę wieńcową serca powinny spożywać migdały. Osoby z nietolerancją glutenu na ryżowy napój warzywny ucieszy wiadomość, że nie zawiera on glutenu. Zawiera również witaminy z grupy B.

Napoje roślinne to dobry wybór dla osób zdrowych, które chcą przejąć kontrolę nad swoją dietą, urozmaicić ją i dostarczyć sobie potrzebnych składników odżywczych. Mówimy tu o certyfikowanych i sprawdzonych produktach, które nie zawierają sztucznych barwników, cukrów dodanych ani szkodliwych konserwantów.

Napoje roślinne są również doskonałe dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ stanowią dobre źródło białka. Wegańscy sportowcy stają się bardziej sprawni fizycznie niż ci, którzy jedzą mięso. Nie narzekają też na problemy trawienne, co jest popularną cechą wśród wegan.