łóżko tapicerowane

Wymiary łóżka tapicerowanego, to kluczowa cecha tego mebla do spania. Nawet najdoskonalszy materac na niewiele się przyda, jeżeli będzie zbyt krótki lub zbyt wąski. Wydaje się, że dobranie właściwych wymiarów nie jest żadnym problemem. To prawda, ale tylko wtedy, gdy śpimy sami Jeżeli przynajmniej sporadycznie dzielimy z kimś nie tylko sypialnię, ale też łóżko, to dobierając jego wymiary, należy wziąć poprawkę na druga osobę.

Długość można wybrać stosunkowo łatwo: do wzrostu najwyższej osoby, która będzie korzystała z danego łóżka, należy dodać minimum 10 cm. W ten sposób ustalimy optymalną długość, jaką powinno mieć łóżko tapicerowane. Jeżeli wybraliśmy klasyczne łóżko z wysokimi szczytami, to 15 cm ponad wzrost najwyższego użytkownika jest absolutnym minimum. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze wymiarów łóżka? 

Optymalne wymiary, które powinno mieć łóżko tapicerowane czy łóżko kontynentalne, nie wynikają wyłącznie z prostych pomiarów. Trzeba wziąć pod uwagę także psychologiczną i behawioralną stronę snu. Oto sprawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty relaksu i snu dwóch osób w jednym łóżku i na jednym materacu: 

  • łóżko do małej czy dużej przestrzeni – jeżeli nawet dysponujesz przestrzenią, w której można puszczać latawce, możesz nie chcieć „gubić się” w łożu o powierzchni 6 m2 i większym – z drugiej strony możesz mieć fantazję i zastawić łóżkiem większą część podłogi w małej sypialni, 
  • po królewsku lub funkcjonalnie – jeżeli mamy miejsce i upodobanie, możemy zwolnić się z obowiązku mierzenia: zamawiamy największe dostępne łóżko tapicerowane czy kontynentalne i nie zawracamy sobie głowy mierzeniem i przeliczaniem, 
  • solo czy w duecie – jeżeli spisz sam, to wystarczy długość dopasować do wzrostu (plus 10-15 cm zapasu) – jeżeli dzielisz z kimś łóżko, sprawy zaczynają komplikować się, bo trzeba w nich uwzględnić wiele czynników natury psychologicznej w tym np. to, jaki masz styl spania i jak śpi twój partner oraz to, jak często sypiasz z kimś, a ile nocy spędzasz w samotności, 
  • dzieci odwiedzają sypialnię dorosłych – jeżeli masz dzieci i zdarza się, że sypiacie w jednym łóżku we troje, a nawet we czworo, to warto ten fakt uwzględnić przy ustalaniu wymiarów łóżka. 

Jeżeli sprawdzimy wybrane przez siebie łóżko pod kątem czterech wymienionych kryteriów, wybór powinien być optymalny. Pozostaje problem dobrania konkretnych rozmiarów powierzchni spania. 

Jak wybrać wymiary łóżka dla dwóch osób? 

Najprostszy sposób wyboru łóżka dla dwojga podpowiada konsultant z internetowego sklepu producenta łóżek tapicerowanych Meblove 24– Najlepiej udać się ze swoim partnerem do sklepu meblowego i położyć się do łóżka, które zamierzamy nabyć. Warto wypróbować różne pozycje i układy: na łyżeczki, osobno i wtuleni w siebie. Jeżeli chcemy dobrać tylko optymalną szerokość łóżka, to nawet nie musimy wybierać się do sklepu. Wystarczy położyć się obok siebie na dywanie czy wprost na podłodze i założyć ręce pod głowy. Ustawiamy się w takiej odległości, żeby nasze łokcie nie stykały się: odległość pomiędzy skierowanymi na zewnątrz łokciami plus 10 centymetrów wyznaczy optymalną szerokość łóżka.  

Osobami, które mogą mieć największe problemy z dobraniem sobie optymalnego łóżka, są dwumetrowcy. Jeżeli wybiorą łóżko tapicerowane czy kontynentalne z niskim dolnym szczytem, to w miarę komfortowo będą mogli spać nawet w standardowym modelu. Jednak osoba mająca powyżej dwóch metrów wzrostu jest skazana na poszukiwanie łóżka na zamówienie, ponieważ standardowy wymiar materaca kończy się na 200 cm.