salon

Minimalizm we wnętrzach święci triumfy pomimo zmieniających się trendów aranżacyjnych. Ograniczenie wyposażenia powoduje, że nawet mniejsze wnętrza prezentują się estetycznie, a przebywanie w nich jest czystą przyjemnością. Skoro jednak ogranicza się zarówno umeblowanie, jak i dekoracje, jak ozdobić okna, aby zachować zasady stylu i jednocześnie zyskać prywatność we wnętrzach? Czy firanki mogą dobrze prezentować się także w minimalistycznym salonie?

Czy firanki są dobrym wyborem do nowoczesnych wnętrz?

Grube i ciężkie firanki ozdobione kwiatowymi motywami to już przeszłość. Dziś ogrom różnorodnych wzorów firanek pozwala dobrać także takie modele, które będą pasowały do minimalistycznego pomieszczenia. W nowoczesnych salonach bardzo dobrze prezentują się gładkie i cienkie niczym tiul firanki do samej ziemi. Jeśli chcesz dodać wnętrzu romantyczności, możesz wybrać modele nieco dłuższe i pozwolić firance swobodnie opadać na podłogę oraz załamywać się na dole.

Idealnym uzupełnieniem takich firanek będą długie do samej ziemi zasłony w odcieniu szarym lub dopasowanym do głównej kolorystyki wnętrza. Nie musisz wieszać szerokich zasłon, aby zasłaniały całe okna, bowiem będą pełnić one jedynie funkcję dekoracyjną.

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskują także panele. Jest to całkiem inna odmiana firanek, które tworzą równe i gładkie powierzchnie na oknie. Nie są marszczone taśmą jak tradycyjne modele. Wiesza się je na równo, a ich koniec obciążony jest metalową rurką, dzięki czemu się nie zawijają. W jednym oknie najczęściej wiesza się kilka paneli, które mogą na siebie zachodzić. Jeden z nich ma wzór, a reszta jest gładka. Aranżacja okien stworzona z paneli idealnie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

Co zamiast firanki ozdobi wnętrze i zapewni prywatność?

Jeśli jednak jesteś całkowitym przeciwnikiem firanek, nie chcesz montować szyn ani karniszy w swoim salonie, możesz postawić na rolety. Także w tej grupie produktów masz dziś bardzo duży wybór. Rolety nie tylko zapewnią Ci ochronę przed wzrokiem sąsiadów i słońcem, ale staną się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Firankę w oknach najlepiej zastąpią rolety dzień noc. Dzięki przezroczystym pasom wpuścisz do wnętrza światło słoneczne, ale jednocześnie nie odsłonisz zupełnie okna. Kolor rolet koniecznie dopasuj do ogólnej kolorystyki wnętrza. Produkty te montuje się bezpośrednio na oknie, dzięki czemu nie musisz dodatkowo wieszać żadnych karniszy czy listew.

Dobrym rozwiązaniem są także rolety plisowane, które poruszają się w szynach montowanych po bokach okien. Dzięki temu możesz swobodnie odsłonić okno od góry lub od dołu, podczas gdy reszta okna jest zasłonięta.

W dzisiejszych nowoczesnych aranżacjach salonów czy sypialni w oknach najczęściej wiesza się gładkie firanki pozbawione wzorów, które uzupełnia się kolorowymi zasłonami. Świetnym wyborem są także rolety dzień noc lub plisowane, które zapewnią Ci prywatność we wnętrzu, osłonią przed mocnymi promieniami i jednocześnie staną się ozdobą wnętrza. Oba rozwiązania nie przytłoczą aranżacji i jednocześnie świetnie spełniają swoje funkcje.