piłkochwyty

Jak poprawić bezpieczeństwo użytkowania obiektu sportowego? Jednym z prostszych, a jednocześnie efektywniejszych sposobów jest montaż piłkochwytów. To proste konstrukcje wykonane z siatek, które pomagają ochronić zarówno ludzi, jak i mienie. Czym dokładnie są i jakie mają zastosowanie?

Piłkochwyty – co to takiego?

Piłkochwyty to konstrukcje służące do wyłapywania piłek w taki sposób, by niemożliwe było ich przedostanie się poza wyznaczony obszar. Najczęściej piłkochwyt ma postać siatki rozpiętej na podporach określonej wysokości. Może być montowany na zewnątrz, jak również we wnętrzach – zarówno dookoła całego obiektu sportowego, jak i tylko w wybranych miejscach. Siatki na piłkochwyty obecnie najczęściej wykonuje się z tworzyw takich jak polietylen i polipropylen. Gwarantuje im to przede wszystkim skuteczność, wytrzymałość, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne. Jednocześnie ułatwia montaż i demontaż w każdych warunkach.

Szukasz odpowiednich piłkochwytów? Sprawdź pełną ofertę polskiego producenta: https://symar.pl/pilkochwyty/. 

Gdzie stosuje się piłkochwyty?

Niemal każdy producent piłkochwytów ma w swojej ofercie siatki przeznaczone do rozmaitych zastosowań. Można ich używać wszędzie tam, gdzie uprawia się dyscypliny sportowe wymagające użycia piłki. Dlatego montuje się je przede wszystkim na:

  • boiskach szkolnych, piłkarskich, koszykarskich, wielofunkcyjnych,
  • stadionach,
  • salach gimnastycznych,
  • kortach tenisowych,
  • polach golfowych.

Ponadto podobne konstrukcje przydają się na innych obiektach sportowo-rekreacyjnych, np. na stokach narciarskich czy też placach lub salach zabaw dla dzieci.

Przed czym zabezpieczają piłkołapy?

Piłkołapy są tak ważne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo nie tylko zawodnikom uczestniczącym w rozgrywkach, ale również osobom postronnym. Piłkochwyty na boisko pomagają upewnić się, że żadna piłka nie wydostanie się poza jego teren, a tym samym nie uderzy przechodnia ani nie uszkodzi okolicznego mienia (np. szyb budynków czy zaparkowanych nieopodal samochodów). Piłkochwyty na stadion chronią zaś przede wszystkim kibiców na trybunach. Jednocześnie konstrukcje te pomagają zachować ciągłość gry – piłka zawsze zostaje na terenie, a zatem nie ma potrzeby wybiegania za nią i zaburzania rytmu meczu lub treningu. To ważne na różnego rodzaju obiektach sportowych. Mocna struktura siatki sprawia, że jest ona w zasadzie niezawodna. Z kolei jej elastyczność pomaga również zadbać o bezpieczeństwo zawodników na boisku czy stadionie. Siatka absorbuje w znacznej mierze siłę uderzenia, dlatego nawet rozpędzona piłka nie odbija się od niej z pełnym impetem, a jedynie łagodnie opada w dół.

Nie mniej ważne są piłkochwyty na pole golfowe. Podczas gry piłeczce często nadawane są znaczne prędkości, dlatego siatki okazują się bardzo przydatne. Pomagają chronić innych zawodników oraz okoliczne mienie. Idealnie nadają się do ogradzania terenu oraz wydzielania miejsc do treningu uderzeń. Bardzo często stosuje się również piłkochwyty na korty tenisowe, szczególnie w przypadku obiektów położonych w pobliżu terenów mieszkalnych czy użytkowych.

Popularne są jednak nie tylko piłkochwyty zewnętrzne. Siatki okazują się bardzo użyteczne również we wnętrzach. Często chronią sale gimnastyczne i hale sportowe, zapobiegając przede wszystkim uszkodzeniom mienia (okien, drzwi, oświetlenia, ścian) i podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Pomagają również redukować siłę odbicia piłek, chroniąc korzystające z niego osoby.