Dlaczego rzemieślnictwo wraca do łask?

Historia ma to do siebie, że lubi zataczać koło a moda na rękodzieło jest tego doskonałym przykładem. W erze masowej produkcji łatwo dostępnych i (często) słabej jakości towarów, doceniamy to, co wyjątkowe i tworzone z pasją. Praca rzemieślników przeżywa swój renesans.

Pragniemy otaczać się rzeczami starannie wykonanymi, które wyróżniają się i „mają duszę”. Nie chodzi tylko o funkcjonalność, ale też o estetykę i autentyczność. Takie ręcznie robione dzieła stanowią ostoję tradycji i dbałości o surowce oraz detale. Produkty rzemieślnicze, tworzone przez pasjonatów i mistrzów swojego fachu, oferują niepowtarzalne wartości, których trudno szukać w tzw. masówkach.

Rzemieślnicze wyroby – kunszt i pasja.

Rzemieślnik to fachowiec, ale i artysta, który dzięki wiedzy i umiejętnościom tworzy coś z niczego. Jego praca to połączenie teorii i praktyki, wspierane przez doświadczenie i pasję. Pasję, gdyż taką formę pracy trzeba po prostu lubić. W dobie automatyzacji wszystkich procesów rzemieślnicze produkty wyróżniają się unikalnością i jakością. Są niepowtarzalne, a przez to doskonałe.

Rzemieślnicze opłatki, czyli jak ważna jest tu tradycja.

Opłatki kryją głęboką chrześcijańską symbolikę miłości, braterstwa i pojednania, dlatego dawniej były wytwarzane jedynie w klasztorach. Obecnie produkowane są również przez świeckie firmy, ale niestety niektóre z nich są nastawione głównie na zysk.

Na szczęście są i manufaktury, które nie idą na łatwiznę ani kompromisy. Tu liczy się jakość, ale i zachowanie szacunku dla obrzędowego znaczenia przaśnego chlebka.

Jedną z takich manufaktur, która szczególną estymą darzy symbolikę opłatków i tradycje stojące za ich wypiekiem jest rodzinne Oblatum z Wolbromia. Tu niemal od wieku rzemieślniczo wypiekane są hostie i przaśne chlebki, których smak urzeka.

Dlaczego rzemieślnictwo wraca do łask?

Prosta rzecz o wielkiej wartości.

Opłatek z Oblatum to wyrób, którego receptura pochodzi z XIX wieku. Składa się on z zaledwie dwóch składników: mąki i wody. Aby uzyskać najlepszy efekt, w Wolbromiu korzysta tylko z najwyższej jakości mąki z lokalnego młyna i krystalicznie czystej wody źródlanej. W przeciwieństwie do wielu współczesnych wytwórców, w Oblatum nie używają soli, oleju ani ulepszaczy smaku. Wyjątkowa kruchość i smak opłatków są wynikiem prostoty i uczciwości w podejściu do klasztornego przepisu.

Ludzie w tej rodzinnej manufakturze wkładają serce w to, co robią. Każdy wnosi coś unikalnego do swojej pracy, a nikomu tu nie brakuje pasji, umiejętności i duszy. Tu każdy etap wypieku jest dokładnie przemyślany, a każdy detal – starannie dopracowany. Dlatego te przaśne chlebki są takie niezwykłe.

Jak przystało na rzemieślników, cały proces produkcji opłatków odbywa się ręcznie. Ciasto wyrabiane jest manualnie, a następnie wlewane do ręcznie grawerowanych i żeliwnych matryc, ozdobionych scenami z Narodzenia Pańskiego. Każdy opłatek wypiekany jest przez kilka sekund pod czujnym okiem mistrzów, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajniki swego kunsztu. Efektem są przepiękne opłatki, które zdobią świąteczne stoły i wnoszą do naszych domów prawdziwą magię świąt.

Oblatum ma jeszcze jedną wyjątkową zaletęNiewielu wytwórców może poszczycić się certyfikatami zgodności z kanonicznymi wytycznymi. Nadawane przez biskupa, świadczą o najwyższej jakości, szacunku dla religijnych tradycji i autentyczności. Tu takie dokumenty kościelne są przyznawane od początku działalności.

Dlaczego warto wybrać opłatki rzemieślnicze?

Stawiając na opłatki z Oblatum, wybieramy jakość, tradycję, miłość i zaangażowanie. Te opłatki są czymś więcej niż tylko świątecznym produktem – łączą naszych bliskich w duchu prawdziwej symboliki świąt Bożego Narodzenia. To esencja autentyczności, wyjątkowości, Prawdziwe perełki rzemiosła, które mają „duszę”.

Wybierając produkty z manufaktury Oblatum, zyskujemy pewność, że na naszym stole znajdzie się coś wyjątkowego, co przyniesie radość i wzmocni znaczenie bożonarodzeniowych obrzędów. Niech więc każda świąteczna chwila nabierze głębszego znaczenia, dzięki tym unikatowym i starannie wykonanym opłatkom.