gotowe projekty domów

Jest kilka najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu. Większość inwestorów podczas wybierania projektu, sugeruje się, tym że dom jest “ładny”. Niestety, to nie wszystko. Dom musi być także funkcjonalny. Najważniejsze etapy prowadzące do wyboru idealnego domu to:

  • plan zagospodarowania przestrzennego właściwy dla Twojej działki,
  • budżet jaki posiadasz, nie na samą budowę, ale także na projekt oraz zagospodarowanie działki,
  • przewidywane koszty późniejszej eksploatacji domu,
  • jego powierzchnia całkowita i użytkowa oraz ilość pomieszczeń, jakich potrzebujesz,
  • i dopiero na końcu zwróć uwagę na estetykę, pamiętaj, że dom z zewnątrz możesz urządzić jak chcesz, zupełnie inaczej niż w projekcie.

Plan zagospodarowania. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego często narzuca nam parametry naszego przyszłego domu. Oczywiście, musimy się do nich dostosować, aby otrzymać zgodę na budowę. Opinie ludzi na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że to ogromny minus, bo skoro działka jest Twoja, to dlaczego nie możesz robić tego, co tylko zechcesz? Z drugiej strony jest to bardzo duży plus. Na stronie internetowej naszego partnera znajdziesz gotowe projekty domów, a taki plan pomoże Ci zmniejszyć zakres poszukiwań Twojego idealnego domu.

Jak mam znaleźć projekt idealny dla mnie?

Po przeanalizowaniu planu gospodarowania, wymiarów działki i zaplanowaniu kosztów, należy się skupić na indywidualnych potrzebach. Pomyśl, w jakich pomieszczeniach spędzasz najwięcej czasu, a może jakiegoś pomieszczenia aktualnie Ci brakuje? Teraz jest czas, żeby zwrócić uwagę na bardziej funkcjonalną i estetyczną stronę budowy domu. 

Pomieszczenia w domu. Co jest Ci potrzebne poza salonem, jadalnią, kuchnią, łazienką i pokojami? Zwróć uwagę na takie pomieszczenia jak: kotłownia, spiżarnia, garderoba, czy pomieszczenie gospodarcze, gdzie będziesz przetrzymywał np. opał. 

Powierzchnia domu a jego późniejsze utrzymanie. Wybierz taki projekt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom oraz nie przekroczy zakładanego budżetu. Pamiętaj, że duży dom równa się większym kosztom utrzymania go. Bardzo ważnym elementem, który będzie znacząco wpływał na Twój budżet jest rodzaj ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne, które jest aż o połowę droższe od węglowego, jest najdroższym rozwiązaniem. Zaś, najbardziej korzystnym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Jest ono niewiele droższe od węglowego, a nie wymaga od nas tyle pracy.

Ustawienie domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienie domu na działce. Jeśli chcesz, aby Twój salon był dobrze doświetlony w ciągu dnia, zaplanuj go od południowej strony świata. Od północnej strony zaleca się zaprojektowanie pokoi, które są mniej użytkowane.

Pamiętaj również, że ważne jest zasięgnięcie opinii ekspertów. Architekt powinien doradzić Ci w razie jakichkolwiek wątpliwości. Co więcej, architekci zazwyczaj mają doświadczenie nie tylko w projektowaniu, ale także w optymalizacji kosztów i z chęcią doradzą najlepsze rozwiązania! 

Artykuł powstał we współpracy z https://archido.pl – największej bazie gotowych projektów domów.