Popularne powiedzenie mówi “nie wszystko złoto co się świeci”, warto więc zwrócić na nie uwagę, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy do czynienia mamy z wieloma oszustami, którzy mogą sprzedać nam dla przykładu złote kolczyki, które w rzeczywistości okazują się tanią podróbką. Warto znać sposoby, które pozwolą nam sprawdzić, czy nasza biżuteria wykonana jest z prawdziwego, czystego złota.
Sprawdź oznaczenia, które powinny znajdować się przy biżuterii
Klienta najłatwiej oszukać, sprzedając mu złoto o zdecydowanie niższej próbie. Każda biżuteria posiadać powinna wybity znak, określający, jaka jest próba zawartego w nim czystego metalu szlachetnego. Na podstawie próby złota możemy określić wartość wyroku. Najczęściej spotykane są takie próby złota jak 999, 960, 750, czy 585. Wartość ta oznacza zazwyczaj procent mówiący o zawartości złota w wyrobie.
Dla przykładu, jeżeli próba złota wynosi 750, zawartość złota w danym wyrobie wynosiła będzie odpowiednio 75%, przy czym resztą są inne kruszce, mające nadać danemu wyrobowi miękkości i plastyczności. Najczęściej spotkać się można z oszustami, którzy sprzedają nam biżuterię czy złote kolczyki o próbie 333, które są dużo mniej wartościowe.
Bardzo często zdarza się również, że oszuści przyczepiają do zapięć łańcuszków zapięcia informujące o wyższej próbie, niż faktyczna. Warto mieć na uwadze te kwestie i pilnie przyjrzeć się biżuterii przed potencjalnym zakupem.
Próba magnesu, dobry sposób na sprawdzenie, czy nasze kolczyki wykonane są z czystego złota
Jednym z najlepszych domowych sposobów na sprawdzenie, czy nasza biżuteria wykonana została z czystego złota, jest przyłożenie do niej magnesu. Czyste 24 karatowe złoto diamagnetykiem, czyli nie wchodzi w żadną reakcję ze złotem, a co za tym idzie, nie będzie się do niego przyciągać.
Należy jednak pamiętać, że próba ta nie będzie skuteczna w przypadku, gdy mamy do czynienia ze złotem o mniejszej próbie, bowiem najczęściej jest ono wzbogacone o inne kruszce, które w reakcję z magnesem już mogą wchodzić.
Kiedy wykonujemy próbę magnesu, warto być ostrożnym, szczególnie gdy sprawdzamy, czy dana rzecz zrobiona jest dla przykładu ze srebra. Kruszec ten tak samo, jak złoto nie reaguje na działanie magnesu, nie powinien więc się przyciągać. Jeżeli nasza srebrna biżuteria reaguje na magnes, niekoniecznie jest to znak, że jest nic nie warta, może być bowiem wykonana z platyny, która jest znacznie bardziej cenna.
Przebarwienia pojawiające się na biżuterii
Prawdziwe złoto nigdy nie powinno zmieniać swojej barwy. Jeżeli na swoich złotych kolczyki czy pierścionku zauważymy nieładne przebarwienia, może być to dla nas znak, że nasza biżuteria w rzeczywistości nie jest wykonana ze złota.
Przebarwienia pojawią się na biżuterii, jeżeli jest ona tylko pozłacana, nie zaś w pełni wykonana ze złota. Dochodzi wtedy do ścierania warstwy wierzchniej przedmiotu i do jego stopniowego niszczenia, powodowanego czynnikami zewnętrznymi, zanieczyszczeniami oraz powietrzem, z którym ma styczność.