drzwi wewnętrzne

Ościeżnica to nie tylko element funkcjonalny, ale i estetyczny, odpowiadający za wykończenie drzwi. W najprostszych modelach framuga sprzedawana jest razem ze skrzydłem. Rozwiązanie to można zastosować w przypadku murów typowych, których grubość nie przekracza 10 cm. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy dopasować ościeżnicę do niestandardowego muru. Jak ją wybrać?

Estetyka

Zajmijmy się kwestią estetyczną ościeżnic. To element, który jest widoczny przy skrzydle drzwiowym, dlatego też nie może odbiegać kolorystyką i stylem od samych drzwi. Najczęściej nie jest sprzedawana w komplecie, aby inwestorzy mieli możliwość dowolnej aranżacji pomieszczenia, a jednocześnie dostosowania rodzaju ościeżnicy i jej szerokości do indywidualnych warunków technicznych panujących w budynku. Wracając jednak do wyglądu, należy wskazać, że framugi wykonywane są z różnych materiałów, co przekłada się bezpośrednio na ich estetykę.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są okleiny drewnopodobne. Wyróżnia je nie tylko uniwersalny styl, wpisujący się w pomieszczenia urządzone klasycznie i nowocześnie, ale także trwałość. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, przez co komponują się z tradycyjnymi, drewnianymi skrzydłami. Alternatywą są okleiny naturalne, które cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Warto pamiętać, że producenci zapewniają szerokie możliwości dopasowania listew wykończeniowych, które mogą licować się ze ścianą, ale także nią nachodzić, tworząc ciekawy efekt estetyczny.

Rodzaj ościeżnicy

Oprócz estetyki należy wziąć pod uwagę również kwestie techniczne. W sprzedaży znajdziecie ościeżnice stałe, czyli przeznaczone do zastosowania w przypadku murów o standardowej grubości. Ich montaż nie sprawia większych problemów, ponieważ idealnie dopasowane są do ściany. Uniwersalnym rozwiązaniem natomiast jest ościeżnica regulowana, którą można dostosować do każdej szerokości muru. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w mieszkaniach, w których występują różne grubości ścian. Wówczas bez trudu możecie zachować jeden styl ościeżnic we wszystkich pomieszczeniach.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Uniwersalizm jest najlepszy, więc jeśli chcecie urządzić mieszkanie w jednym stylu, zdecydujcie się na ościeżnice regulowane. Można je dopasować pod względem kolorystyki czy wykończenia, dlatego sprawdzają się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Dzięki inwestycji w tego rodzaju ościeżnice, w czym pomoże szybka gotówka, unikniecie kosztownego remontu.