mata do ćwiczeń

Wydaje się, że wybór maty do ćwiczeń nie powinien nastręczać wielu trudności, jednak podczas jej zakupu, należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Przede wszystkim powinna być dopasowana do wybranej przez Ciebie aktywności fizycznej. To od odpowiedniego sprzętu zależy Twoje bezpieczeństwo i komfort w trakcie treningu. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu maty.

Rodzaje mat w zależności aktywności

Nie wszystkie maty dostępne w sklepach przeznaczona są do wykonywania każdego rodzaju ćwiczeń. Wyróżnia się kilka podstawowych modeli, które wyróżniają się konkretnymi cechami. Maty do jogi są stosunkowo lekkie i cienkie, charakteryzują się dobrą przyczepnością i powłoką antypoślizgową gwarantującą stabilizację podczas przyjmowania różnych pozycji. Z kolei najbardziej popularne maty gimnastyczne, cechują się największą grubością, przez co doskonale amortyzują wszelkie upadki minimalizując ryzyko powstania kontuzji.

Specjalny rodzaj mat ochronnych przeznaczony jest głównie jako podłoże pod ciężkie sprzęty do ćwiczeń, które doskonale pochłania wstrząsy i dźwięki podczas energicznych podskoków, a dodatkowo chroni podłogę przed zarysowaniem. Najbardziej uniwersalnym modelem jest mata treningowa. Wykorzystasz ją do ćwiczeń fitness, aerobiku czy pilatesu, ale również do mniej wymagającej rozciągającej gimnastyki. Znajdziesz też specjalistyczne maty Tatami wykorzystywane do japońskich sztuk walki, które tworzone są z naturalnych surowców, najczęściej ze słomy.

Czym kierować się podczas wyboru?

Jednym z istotnych czynników podczas wyboru maty jest dostosowanie jej do wzrostu osoby ćwiczącej. Na rynku znajdziesz wiele rozmiarów, które dopasujesz do swoich potrzeb. Kolejny aspekt to grubość – nie zawsze gruba mata jest lepsza. Na przykład do jogi zaleca się cieńsze wersje, które mogą liczyć 4 mm, 2,5 mm czy 3 mm. Mata do ćwiczeń powinna być dobrana indywidualnie do Twoich preferencji i komfortu. Materiał wykorzystany do produkcji tego typu sprzętu powinien być elastyczny, wytrzymały i odporny na odkształcenia. Największą popularnością cieszą się maty wykonane z tworzyw sztucznych: PCV, TPE lub kauczuku.  Materiał maty wpływa także na jej wagę, przyczepność i łatwość zwijania, co przekłada się na wygodniejsze przechowywanie oraz transport.

Trudno wyobrazić sobie aktywność w pozycji leżącej lub klęku podpartym bez odpowiedniej maty. Zwiększa ona bezpieczeństwo oraz komfort podczas treningu – minimalizuje ryzyko otarć czy odgnieceń, a także chroni przed twardą i chłodną nawierzchnią lub brudem i wilgocią w przypadku ćwiczeń plenerowych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, by produkt w pełni sprostał Twoim wymaganiom.