struny gitarowe

Każdy początkujący gitarzysta, jak również ten, który gra na tym instrumencie już jakiś czas, staje bardzo często przed pytaniem – jakie struny do gitary wybrać? Trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór tego właśnie elementu jest bardzo ważny, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na dźwięk, który będzie wydobywał się z gitary, jak również na komfort jej używania. Zatem, warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać najlepsze dla siebie struny do gitary.

Jakie struny pasują do mojej gitary?

Przede wszystkim, na samym początku musimy określić rodzaj gitary. Jeżeli chodzi o stosowane struny, to gitary możemy podzielić na gitary klasyczne, a więc takie, gdzie montowane są struny nylonowe, gitary akustyczne, gdzie montowane są zazwyczaj struny stalowe, jak również gitary elektryczne, a więc takie instrumenty, gdzie zamontowane muszą zostać struny stalowe, które dobrze działają razem z elektromagnetycznymi przetwornikami. Oczywiście, możemy spotkać się również z instrumentami basowymi, takimi jak bas akustyczny, czy też elektryczny, do których również znajdziemy dedykowane struny. Jeżeli chodzi o instrumenty, takie jak gitara elektro – klasyczna, czy też elektro – akustyczna, to w ich przypadku wykorzystywane są struny takie same, jak do gitar nie dysponujących wbudowaną elektroniką. Zazwyczaj, system elektroniki oraz przetworniki w danym instrumencie, dopasowywane są właśnie do strun. 

Jak często należy wymieniać struny w gitarze?

Generalnie rzecz biorąc, jeżeli chodzi o profesjonalistów, to oni wymieniają struny gitarowe bardzo często, niekiedy nawet codziennie, ponieważ dzięki temu sprzęt jest odpowiednio nastrojony, a do tego brzmienie jest niepowtarzalne, wyjątkowe. Jednakże, nie każdy przecież jest profesjonalistą, który grywa koncerty, czy też nagrywa w studio, natomiast na rynku znajdziemy coraz lepsze struny. Dlatego też rozsądnie będzie wymieniać struny co kilka tygodni. Struny w gitarach zużywają się bardzo szybko, ponieważ jest to element bezpośrednio narażony na działanie wilgoci oraz innych niekorzystnych czynników. Oczywiście, możemy na naszym instrumencie grać do momentu, kiedy struny się nie zerwą, ale na pewno takie granie nie będzie sprawiało nam przyjemności, ponieważ brzmienie nie będzie czyste. Ponadto, stare struny mogą powodować problemy ze strojeniem gitary. Zatem, warto zdecydować się na wymianę strun, jeżeli tylko zobaczymy, że są one mocno wyeksploatowane. Następuje to w różnym czasie, w zależności od tego, jakie mamy struny i jak o nie dbaliśmy.