firany z gipiury

W XX wieku jednymi z najmodniejszych, najczęściej pojawiających się w domach firanek były warianty z gipiury. Ozdabiały okna, nadając wnętrzom niezwykłą przytulność oraz ciepło. Dziś gipiura wraca do łask. Podoba się wszystkim, ale szczególną sympatią darzą ją zwolennicy aranżacji w tradycyjnym stylu.

Gipiura to inna nazwa koronki szwedzkiej albo klockowej. Od klasycznych, delikatnych jak pajęczyna koronek odróżnia ją sztywność, która ułatwia układanie, a także sprawia, że materiał się nie gniecie. Łatwo ją rozpoznać po nieregularnym kształcie oczek, które zazwyczaj tworzą urocze kwiatowe motywy. Są wykonane z dużą precyzją, dzięki czemu stanowią atrakcyjną ozdobę, gdziekolwiek się nie pojawią.

Gipiurowe firanki w salonie

Gipiurowe aplikacje można spotkać na elementach odzieży, począwszy od bluzek, a skończywszy na spódnicach. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również firany z gipiury. Z łatwością przełamują surowość nowoczesnych pomieszczeń oraz dodają świeżości wnętrzom utrzymanym w klasycznej stylistyce. Koronka szwedzka doszyta do firanki będzie przykuwać wzrok każdej osoby wchodzącej do pokoju. Firany z jej dodatkiem delikatnie rozpraszają światło, co wprowadza kameralną atmosferę. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w salonach z ekspozycją południową.

Gipiura sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w tradycyjnej stylistyce. Upiększa salony z masywnymi meblami z litego drewna, pasuje też do aranżacji modern retro czy modern classic. Firanki udekorowane klockową koronką zapewniają mieszkańcom intymność, nawet gdy okna wychodzą na podwórko między blokami.

Firany z gipiury w kuchni

Szwedzka koronka rewelacyjnie odnajduje się w salonie, jako główna ozdoba okien lub drzwi balkonowych. Równie pięknie prezentuje się w kuchni, gdzie dodaje pomieszczeniu niesamowitego uroku. Krótkie firany z gipiury idealnie pasują do większych parapetów. Ozdabiają zarówno środek pomieszczenia, jak i okno z zewnątrz, przyciągając uwagę przechodniów.

Za sprawą aplikacji z gipiury nawet najprostsza firanka zmienia się nie do poznania, co najlepiej widać w wariantach krótkich, zawieszanych w kuchni. Pomieszczenia z oknem ozdobionym taką dekoracją mają specyficzny, nieco staroświecki klimat. U wielu osób wywołują skojarzenia z dzieciństwem oraz rodzinnym domem. Nic dziwnego, że pomimo takiej różnorodności stylów tradycyjny wciąż plasuje się na wysokiej pozycji, a firanki z gipiurą stanowią w nim istotny element aranżacji.

Firanki z gipiury w sypialni

Prócz reprezentacyjnych pomieszczeń takich jak salon czy kuchnia szwedzkie koronki pojawiają się także w sypialniach. Ów szykowny dodatek decyduje o klimacie całego pomieszczenia – wnętrza nabierają dzięki nim przytulności. Urządzając sypialnię z ich pomocą, zapewniamy sobie komfortowy wypoczynek.

Osoby chcące zmienić wnętrze w przytulną, intymną strefę relaksu mają duży wybór firan z gipiurowymi aplikacjami. Odpowiedni model mogą zamówić m.in. w sklepie internetowym Tendina.pl. Asortyment obejmuje gotowe zestawy oraz firanki kupowane na metry, z koronkami o różnych wzorach i szerokościach. Z pewnością znajdzie się idealna opcja do każdego tradycyjnie urządzonego mieszkania.