kobieta i mężczyzna

Zakochanie to stan, który towarzyszy choć raz w życiu niemal każdemu z nas. Jest on tak powszechny, że z piosenkami czy filmami o miłości może się utożsamić przynajmniej co druga osoba – a jednocześnie tak tajemniczy, że wielu z nas myśli o nim co najmniej z nutką ekscytacji. 

Co tak naprawdę oznacza stan zakochania?

Zakochanie to wdzięczny temat, szeroko opisywany w różnego rodzaju dziełach sztuki, prozie czy piosenkach. Związany jest z rozkojarzeniem i chęcią przebywania z obiektem westchnień non stop. Kojarzymy go z mistycznym uniesieniem – w istocie jednak w stanie zakochania wytwarzają się w naszym mózgu substancje, które mają podobne działanie do narkotyków (na przykład fenyloetyloamina, która ma zbliżoną  strukturę do amfetaminy). Kluczową substancją jest tutaj serotonina, tak zwany hormon szczęścia, oraz dopamina, która jest związana z mechanizmem „nagrody”. Psychologowie stan zakochania określają jako swoistą formę psychozy. Zakochanie to stan, od którego może zaczynać się głęboka relacja – miłość, związki to temat poruszany na forwoman.pl. Warto pamiętać, że relacje międzyludzkie to tygiel różnego rodzaju zachowań i kombinacji, a każdy związek jest inny. Jeśli jednak chcemy dobrze odczytywać sygnały drugiej strony, warto wiedzieć, jak zachowuje się zakochana kobieta, a jak mężczyzna.

Jak poznać, że kobieta jest zakochana?

Wiele narracji opowiada o fundamentalnych różnicach w podejściu do miłości ze strony kobiet i mężczyzn. Część z nich to pozostałości po ewolucji, która ukształtowała nasz mózg tak a nie inaczej – dużo jednak zrobiła w tym temacie także kultura. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę każdy człowiek jest inny – nie ma tutaj reguł, jeśli chodzi o wyrażane zainteresowania drugą stroną. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że kobieta, która jest zakochana myśli nieco bardziej „do przodu”. Dlatego najczęściej kobiety nie ulegają tak mocno impulsywnym zachowaniom – czekają raczej na to, aż druga strona zadba o kontakt, żeby sprawdzić, czy osobie naprawdę zależy na relacji. Oczywiście wiele kobiet kładzie w tym przypadku na atrakcyjność, dba o siebie, kupuje nowe ubrania. Jeśli natomiast chodzi o mowę ciała często obecne są (a przynajmniej komentowane w różnego rodzaju poradnikach) bezwiedne ruchy w postaci poprawiania włosów lub wybuchania głośnym śmiechem.

Jak zachowuje się zakochany mężczyzna?

Wiele kobiet zastanawia się, jak zachowuje się zakochany mężczyzna. W naszej kulturze mamy niemały problem z okazywaniem uczuć i mówieniem o nich – mężczyzna impulsywny, zachowujący się „irracjonalnie” w stanie zakochania może osobę, którą się interesuje po prostu przestraszyć. W większości przypadków zakochany mężczyzna, jeśli naprawdę zainteresowany jest kobietą, będzie przede wszystkim zabiegał o kontakt w sposób konsekwentny. Często będzie próbował okazywać troskę i czułość w różnych sytuacjach. W przypadku każdej zakochanej osoby jest podobnie – zainteresowanie drugą stroną jest naturalne i związane z odruchami ciepła, słuchania i potrzebą bycia blisko.