drzwi antracytowe

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to najważniejsze kryteria, jakie bierzemy pod uwagę, wybierając drzwi wejściowe. A jednak nie można zapominać o innych aspektach, takich jak kolor czy wykończenie. W tym sezonie najmodniejsze są drzwi w kolorze szlachetnego antracytu. Sprawdź, do czego pasują antracytowe drzwi wejściowe!

Drzwi zewnętrzne antracyt – jaki to kolor?

Dostępny na rynku wybór stolarki drzwiowej zależy w dużej mierze od aktualnych trendów wnętrzarskich. Jeszcze do niedawna w budownictwie królowały drzwi zewnętrzne w kolorze bieli oraz wenge. Dziś na topie są przede wszystkim drzwi wejściowe w eleganckim odcieniu antracytu.

Nazwa koloru nawiązuje do szlachetnej odmiany węgla o metalicznym połysku. Ta właściwość sprawia, że naturalny czarny kolor skały lekko się załamuje i wpada w szarość. Antracyt to zatem nic innego, jak odcień szarego, który na popularnej palecie RAL można znaleźć pod numerem 7016.

Drzwi wejściowe antracyt – czy warto je wybrać?

Dlaczego warto postawić na antracyt? Drzwi zewnętrzne w tym kolorze są uniwersalne i ponadczasowe. Stonowany odcień antracytu doskonale komponuje się z innymi popularnymi materiałami budowlanymi, takimi jak cegła, beton, naturalny kamień, drewno czy stal. Świetnie pasuje przede wszystkim do domów w stylu klasycznym i minimalistycznym, ale równie dobrze odnajdzie się w estetyce loftowej, industrialnej, a nawet rustykalnej.

Drzwi zewnętrzne antracytowe są też niezwykle praktyczne, bo nie wymagają częstego czyszczenia. Ciemny odcień szarości, w przeciwieństwie do bieli, tuszuje osady z brudu i kurzu.

Antracyt. Stolarka w jednym kolorze?

Jeszcze do niedawna w budownictwie obowiązywała zasada dobierania stolarki drzwi i okien tak, tak aby wszystkie elementy pasowały do siebie kolorystycznie. Jeśli postawimy właśnie na taki wariant, bez problemu znajdziemy na rynku wszystkie elementy domowej architektury w odcieniu antracytowym. Do drzwi wejściowych w tym kolorze dobierzemy nie tylko okna, ale i bramę garażową, ogrodzenie czy rolety zewnętrzne.

A jednak możliwości jest znacznie więcej. Dziś coraz częściej idzie się w stronę różnorodności, wybierając kolor drzwi niezależnie od pozostałych elementów. Zauważalny jest także trend drzwi dwukolorowych lub skrzydeł drzwiowych oprawionych w futrynę o zupełnie innej barwie. Drzwi wejściowe antracytowe świetnie odnajdują się pośród takich kontrastów. Możemy zestawiać je nie tylko z bielą czy czernią, ale również z odważnymi kolorami, takimi jak limonka, turkus czy malinowy róż.

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Trudno przecenić możliwości aranżacyjne, jakie daje antracyt. Drzwi zewnętrze w tym kolorze mogą być prawdziwą wizytówką domu! Możemy wybrać klasyczne drzwi, całe w kolorze antracytu oraz pasującą do nich ościeżnicę albo całkowicie zaszaleć z kolorami.

Ciekawym rozwiązaniem będzie, na przykład połączenie antracytowej ościeżnicy z drzwiami w kolorze czerwieni lub oranżu. Miłośnikom nowoczesnych aranżacji spodobają się natomiast drzwi ze stalowymi wstawkami, idealne do domów w stylu minimalistycznym lub industrialnym.